WT w tenisie stołowym: Medaliści paraolimpiady zagrają we Władysławowie

Tenis
WT w tenisie stołowym: Medaliści paraolimpiady zagrają we Władysławowie
fot. PAP

Po 10 latach przerwy World Tour niepełnosprawnych w tenisie stołowym wraca do Polski. W dniach 30 maja - 1 czerwca w COS OPO "Cetniewo" we Władysławowie wystąpią m.in. medaliści paraolimpiady, mistrzostw świata i Europy: Patryk Chojnowski, Rafał Czuper i Karolina Pęk.

 - W składzie naszej reprezentacji jest prawie 30 osób, niestety z powodu kontuzji nie wystartuje Kamil Bałuszek (klasa 11, Opoka Trzebinia). Z kolei wielokrotna mistrzyni igrzysk paraolimpijskich Natalia Partyka ma w tym czasie zaplanowane zgrupowanie i turniej WT Premium w Azji - powiedział trener kadry biało-czerwonych Andrzej Ochal.

 

Liderem gospodarzy będzie 29-letni Chojnowski (KSI Start Szczecin), który jest równocześnie mistrzem kraju pełnosprawnych i niedawno uczestniczył w MŚ w Budapeszcie. Triumfował na paraolimpiadzie w Londynie, zaś w Rio de Janeiro przegrał finał z Chińczykiem Ge Yangiem 2:3. To jedyna porażka Chojnowskiego w ciągu... ośmiu lat gry wśród niepełnosprawnych.

 

 - Mamy bardzo mocny skład, a bylibyśmy jeszcze silniejsi z Natalią Partyką. Faworytami w poszczególnych klasach są m.in. - Rafał Czuper (2), Karolina Pęk (9) i Chojnowski (10). Patrząc obiektywnie ponad połowa naszych zawodników i zawodniczek może stanąć na podium - dodał Ochal.

 

Na poprzednich igrzyskach paraolimpijskich, w Rio de Janeiro w 2016 roku, Partyka (SS-R Szansa-Start Gdańsk) pokonała w finale Chinkę Qian Wang 3:0, Czuper (PSSON Start Białystok) przegrał o złoto z Francuzem Fabienem Lamiraultem 1:3, a Pęk (KS Bronowianka Kraków/wówczas IKS Jezioro Tarnobrzeg) o brąz wygrała z Brazylijką Danielle Rauen 3:2.

 

Biało-czerwoni regularnie zdobywają medale także w MŚ i ME osób niepełnosprawnych. Niedawno w Wiśle odbyły się mistrzostwa kraju, w których triumfowali m.in.: pochodzący z okolic Suwałk i rywalizujący na wózku Czuper (klasy 1-2), Maciej Nalepka (3), Krzysztof Żyłka (4, obaj IKS Jezioro Tarnobrzeg), Michał Deigsler (7, ZSN Start Skierniewice), Igor Misztal (10, ZSR Start Zielona Góra) czy Dorota Bucław (1-5, IKS AWF Warszawa) i Pęk (9-10).

 

Ostatni edycja zawodów międzynarodowych niepełnosprawnych pod egidą ITTF i PZTS miała miejsce w 2009 roku.

 

 - W poprzednich latach nie było więcej niż 120 uczestników, a teraz zgłosiło się ponad 300. Jednak ze względu na limity międzynarodowej federacji w Polish Open może zagrać 214 tenisistów stołowych z 34 krajów - poinformował dyrektor turnieju Jakub Otyś.

 

Nadmorskie zawody mają oficjalną nazwę "ITTF Fa20 Para Polish Open".

 

 - Turnieje podzielone są ze względu na rangę, m.in. na imprezy Factor 40 i Factor 20, a różnice dotyczą liczby zdobywanych punktów do rankingu, który później ma znaczenie w kwalifikacjach do paraolimpiady w Tokio - przyznał Ochal.

 

W tym sezonie głównymi zawodami będą ME w szwedzkim Helsingborgu w dniach 16-21 września, z udziałem m.in. Partyki i Chojnowskiego.

 

 - Na pewno zagram w Szwecji oraz w jeszcze jednym turnieju niepełnosprawnych. Taki jest w moim przypadku warunek zdobycia kwalifikacji na przyszłoroczną paraolimpiadę - poinformowała Partyka, która w niedzielę udaje się z kadrą biało-czerwonych na zgrupowanie do Chin i turniej WT Premium do Japonii.

mż, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze