Do Portugalii nie przyjechał aktualny Mistrz Polski, zespół Hemako Sztutowo, któremu nie udało się zgromadzić potrzebnych funduszy na pokrycie kosztów udziału w tym turnieju. W rywalizacji mężczyzn nasz kraj reprezentuje zatem aktualny wicemistrz Polski, BSC Boca Gdańsk i brązowy medalista - KP Łódź. Łodzianie w ubiegłym roku odnieśli największy sukces w historii klubu plasując się na trzecim miejscu w Lidze Mistrzów.

 

Oba polskie zespoły zmagania w Nazare rozpoczęły już od turnieju głównego. Boca w grupie rywalizować będzie z portugalskim Casa Benfica de Loures, hiszpańskim CD Bala Azul i greckim zespołem Atlas AO Pallini. Z kolei KP Łódź wylosował Euroformat-Bodon z Ukrainy, Grande Motte Pyramide BS z Francji i Eastleigh Spitfires z Anglii.

 

Boca lepsza od Mistrza Grecji!

 

Na inaugurację gdańszczanom przyszło zmierzyć się drużyną Atlas AO Pallini. Grecy w składzie mieli byłego reprezentanta Portugalii, Nathana i byłego reprezentanta Francji, Nelsona Vianę. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem wicemistrzów Polski 9:6. Hattrick w tym meczu skompletowali Witold Ziober i Brazylijczyk Lucas Calmon. O wygranej gdańszczan przesądziła druga tercja, którą Boca wygrała trzema bramkami.

 

- Pierwsza połowa wyrównana, ale później przejęliśmy inicjatywę i udało nam się wypracować bezpieczną przewagę - mówił po meczu zawodnik gdańskiego klubu, Witold Ziober. - Nasi rywale mieli solidnego bramkarza, który bardzo dobrze grał nogami, a to w beach soccerze duży problem dla przeciwnika. Na szczęście byliśmy zespołem lepiej wyszkolonym technicznie i to umiejętnie potrafiliśmy wykorzystać. Mieliśmy mecz pod kontrolą i zasłużenie wygralismy - podkreślił Ziober.

 

Zwycięski początek Łodzian

 

Od zwycięstwa rywalizację rozpoczęli także piłkarze KP Łódź. W pierwszym spotkaniu podopieczni Marcina Stanisławskiego pokonali 4:3 ekipę Mistrza Francji. Trzy gole dla łodzian w tym meczu strzelił Brazylijczyk Paulinho. - To był dla nas bardzo trudne spotkanie - uważa trener KP, Marcin Stanisławski. - Rywal miał w składzie kilka indywidualności. Zawsze pierwszy mecz turnieju to wielka niewiadoma, dlatego bardzo się cieszymy, że udało się go wygrać. Teraz liczę, że nasza forma z każdym kolejnym spotkaniem będzie rosła - dodał na zakończenie Stanisławski.

 

Udział w rozgrywkach Euro Winners Cup zespołów z Gdańska i Łodzi to nie jedyny polski akcent w rywalizacji mężczyzn. Otóż w drużynie mistrza Czech, zespole SK Bosnia Online EU Teplice gra Bartłomiej Stolarz. Jego drużyna w pierwszym meczu przegrała z mistrzem Włoch, zespołem Catania BS 0:11.

 

Dla polskiego bramkarza był to debiut w beachsoccerowej Lidze Mistrzów. - Na codzień reprezentuję pierwszoligową Zgodę Chodecz Beach Soccer Team oraz występuję w słowackim klubie BSC Hustý, z którym dwukrotnie zdobywałem mistrzostwo kraju - mówi Stolarz. - Niestety, ze względów finansowych nie udało się wystąpić w Lidze Mistrzów ze słowackim zespołem. Kapitan Husty zaproponował moją osobę prezesowi czeskiego klubu, Adnanowi Beganoviciowi. Ponieważ jest to spełnienie moich marzeń, długo prezes klubu z Teplic nie musiał mnie namawiać. Dla nich to jest trzeci udział w tych rozgrywkach - podsumował polski bramkarz.

 

W poniedziałek Boca zagra z portugalskim Casa Benfica de Loures, a rywalem KP będzie angielski Eastleigh Spitfires. W poniedziałek w Nazare do rywalizacji przystąpią także kobiety. Polskę reprezentować będą dwa kluby: Lady Grembach Łódź (mistrzynie Polski) oraz Red Devils Ladies Chojnice (wicemistrzynie). Łodzianki w pierwszym meczu zmierzą się z zespołem Fundaso Terrassa z Hiszpanii, a zespół z Chojnic zagra AIS Playas de San Javier (również z Hiszpanii).

 

Wyniki i tabela meczów z udziałem polskich klubów po pierwszym dniu zmagań:

 

Grupa F:

KP Łódź - Grande Motte Pyramide BS (Francja) 4:3 (1:1, 1:0, 2:2).
Bramki dla KP: Paulinho 3 orz Filip Gac. Skład KP: Dariusz Słowiński, Łukasz Świdnicki (bramkarze) - Paulinho, Jordan, Artur Popławski, Daniel Krawczyk, Jakub Jesionowski, Filip Gac, Karim Madani, Konrad Kubiak, Dominik Depta, Tomasz Poźniak. Trener: Marcin Stanisławski.

 

Tabela grupy F:

1. Euroformat-Bodon (Ukraina)                     1  3   9-2 

2. KP Łódź                                                  1   3   4-3 

3. Grande Motte Pyramide BS (Francja)         1   0  3-4 

4. Eastleigh Spitfires (Anglia)                        1  0   2-9

 

 

Grupa G:

BSC Boca Gdańsk - Atlas AO Pallini (Grecja) 9:6 (2:2, 4:1, 3:3).

Bramki dla Boki: Lucas Calmon i Witold Ziober po 3, Kamil Kucharski 2 oraz Alejandro. Boca Gdańsk: Maciej Marciniak, Patryk Sobczak (bramkarze) - Tomasz Wydmuszek, Alejandro, Adam Bogacz, Lucas Calmon, Łukasz Trzaskowski, Kamil Kucharski, Daniel Baran, Witold Ziober, Artur Meloyan, Marek Widzicki. Trener: Jarosław Włodkowski.    

 

Tabela gr. G:

1. BSC BOCA Gdańsk                          1 3 9-6

2. Casa Benfica de Loures (Portugalia)  1 1 6-6

3. CD Bala Azul (Hiszpania)                 1 0 6-6

4. Atlas AO Pallini (Grecja)                  1 0 6-9