W turnieju wystąpią 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z każdej z nich oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc.

 

Faza grupowa potrwa do 20 czerwca, a pucharowa rozpocznie się dwa dni później. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 6 lipca w Nicei, finał odbędzie się 7 lipca w Lyonie.

 

Oprócz tych dwóch miast i Paryża turniej gościć będą też: Grenoble, Hawr, Montpellier, Reims, Rennes oraz Valenciennes.

 

Faworyzowane Amerykanki trafiły do grupy F, razem z Tajlandią, Chile i Szwecją.

 

Silne powinny być również wspierane przez licznych kibiców zawodniczki z Francji, a w gronie kandydatów do medali wymienia się też m.in. aktualne wicemistrzynie świata Japonki oraz Niemki, Angielki czy Australijki.

 

Niewiadomą będzie postawa Norweżek (złoty medal w 1995 roku), które muszą sobie radzić bez zdobywczyni "Złotej Piłki" za 2018 rok Ady Hegerberg. Słynna zawodniczka nie występuje w kadrze z powodu różnicy zdań z rodzimą federacją.

 

Gospodarze, co zrozumiałe, bardzo liczą na swoją reprezentację. Francja na inaugurację zmierzy się na Parc des Princes z Koreą Południową, a w grupie A wystąpią również wspomniana Norwegia oraz Nigeria.

 

"Panowie w 1998 roku sprawili, że marzenia Francuzów się ziściły (wywalczyli wówczas u siebie mistrzostwo świata - PAP). My chcemy żyć takimi samymi emocjami" - powiedziała kapitan reprezentacji "Trójkolorowych" Amandine Henry.

 

Dodała jednak, że w piątkowym meczu otwarcia nie mogą "odlecieć", lecz muszą być bardzo "obecne na boisku".

 

Jedną z ciekawostek jest fakt, że Brazylijka Formiga może zostać pierwszą w historii kobiecego i męskiego futbolu, która weźmie udział w siódmych mistrzostwach świata. 41-letnia zawodniczka została powołana do kadry "Canarinhos". Piłkarka występująca w drugiej linii zespołu Paris Saint-Germain dotychczas dzieliła rekord udziału w sześciu turniejach MŚ z Japonką Homare Sawą, która zdobyła złoty medal w 2011 roku.W mistrzostwach świata mężczyzn pięć turniejów rozegrali Meksykanie Rafael Marquez i Antonio Carbajal oraz Niemiec Lothar Matthaeus.

 

Formiga może przejść do historii również z innego powodu. Jeżeli wystąpi na francuskich boiskach, zostanie najstarszą uczestniczką MŚ kobiet.

 

Cztery lata temu mundial odbywał się w Kanadzie. Amerykanki po raz trzeci zostały mistrzyniami świata. W finale w Vancouver pokonały broniące wtedy tytułu Japonki 5:2. Poprzednio zespół USA triumfował w MŚ w 1991 i 1999 roku.

Skład grup MŚ 2019:
  
  Grupa A: Francja, Korea Południowa, Norwegia, Nigeria
  Grupa B: Niemcy, Chiny, Hiszpania, RPA
  Grupa C: Australia, Włochy, Brazylia, Jamajka
  Grupa D: Anglia, Szkocja, Argentyna, Japonia
  Grupa E: Kanada, Kamerun, Nowa Zelandia, Holandia
  Grupa F: USA, Tajlandia, Chile, Szwecja