MŚ U-20: Włosi rywalami Ukraińców w półfinale turnieju

Włosi pokonali w Tychach Mali 4:2 (1:1) i awansowali do półfinału piłkarskich mistrzostw świata drużyn do lat 20, w którym zmierzą się 11 czerwca z Ukrainą. Włosi grali od 21. minuty z przewagą zawodnika. W 96. minucie Sekou Koita z Mali nie wykorzystał rzutu karnego.

Reprezentacja Mali w 1/8 finału sprawiła dużą niespodziankę eliminując po rzutach karnych Argentynę 5:4 (po 90 minutach było 1:1, po dogrywce 2:2). Włosi z kolei wygrali z Polakami 1:0 w normalnym czasie.

Piłkarze Italii mieli więcej czasu na odpoczynek, gdyż swoje spotkanie rozegrali w niedzielę, a rywale skończyli rywalizację we wtorek przed północą. „Włochy mają przewagę, ale dobrze zapoznaliśmy się z ich meczami i wybierzemy najlepszą taktykę na mecz” – zapowiadał trener Mali Mamoutou Kane. W poprzednich spotkaniach turnieju Włosi stracili tylko jednego gola, strzelili cztery. Zespół z Mali miał bilans 9-9.

Kibiców na tyskim stadionie rozruszała grupka sympatyków zespołu z Afryki, która dopingowała swoich zawodników z wykorzystaniem bębnów i innych instrumentów perkusyjnych. Malijczycy zaczęli spotkanie pechowo. Przy rzucie rożnym Włochów własnego bramkarza z bliska zaskoczył Ibrahima Kone. Niespełna 10 minut później za faul na środku boiska czerwoną kartkę zobaczył Ousmane Diakite i zespół trenera Kane’a musiał grać w osłabieniu.

Mimo tego Malijczycy, dopingowani przez większość kibiców na trybunach, nie rezygnowali z akcji ofensywnych i w 38. minucie wyrównali. Kone piętą odegrał piłkę, a Sekou Koita pokonał włoskiego golkipera. Chwilę potem po akcji tych samych graczy Kone zmarnował sytuację sam na sam. Pozycyjne ataki Włochów i wiele ich dośrodkowań w pole karne rywali na początku drugiej połowy nie przyniosły efektów.

Drużyna trenera Paolo Nicolato objęła ponownie prowadzenie w 60. minucie, kiedy z bardzo ostrego kąta trafił do siatki jej kapitan Andrea Pinamonti. Włosi chcieli „zamknąć” spotkanie kolejnymi golami i mieli ku temu okazje, ale dobrze bronił Youssouf Koita. Malijczycy też próbowali zmienić wynik i im się to udało w 79. minucie, po błędzie włoskiej obrony. Radość w afrykańskiej ekipie trwała bardzo krótko, bo rywale błyskawicznie odpowiedzieli dwoma golami (pierwszy z karnego) i rozstrzygnęli sprawę awansu. W doliczonym czasie włoski bramkarz obronił jeszcze rzut karny egzekwowany przez Sekou Koitę.

Włochy – Mali 4:2 (1:1).

Bramki: Ibrahima Kone (12, sam.), Andrea Pinamonti (60, 83-karny), Davide Frattesi (84) - Sekou Koita (38), Mohamed Camara (79)