- To paradoks, że człowiek, który wyruszył stąd z lękiem w pierwszą międzynarodową podróż samolotem ma teraz swoje lotnisko - powiedziała wdowa.

 

Nowe logo Louisville Muhammad Ali International Airport to postać boksera, nad którego głową dwie skrzyżowane rękawice tworzą wrażenie skrzydeł.

 

To właśnie w Louisville został przywitany jako złoty medalista olimpijski, gdy w 1960 roku wracał z Rzymu.

 

Cassius Marcellus Clay Jr. urodził się 17 stycznia 1942 r. Louisville. Karierę rozpoczął na olimpijskim ringu w stolicy Włoch, pokonując w finale wagi półciężkiej Zbigniewa Pietrzykowskiego.

 

Szybko zaczął odnosić sukcesy w gronie zawodowców. Pierwszy tytuł mistrza świata wszech wag zdobył w 1964 roku, mając 22 lata, po zwycięstwie nad inną sławą - Sonnym Listonem, osiłkiem o kryminalnej przeszłości. Po wygranej Ali biegał po ringu i krzyczał: "Wstrząsnąłem światem! Jestem największy!".

 

Zmarł w wieku 74 lat w szpitalu w Phoenix po trwającej od 32 lat walce z chorobą Parkinsona. Jako jedyny bokser w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go 19 razy. Do 1981 roku stoczył 61 profesjonalnych walk. Wygrał 56, z czego 37 przez nokaut. Poniósł tylko pięć porażek.