Prezydent Erdogan świadkiem na ślubie Oezila

Piłka nożna
Prezydent Erdogan świadkiem na ślubie Oezila
fot. PAP/EPA

Mistrz świata z 2014 roku Mesut Oezil poślubił w Stambule Amine Guelse, a świadkiem na ślubie byłego reprezentanta Niemiec był prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Piłkarz zrezygnował z gry w kadrze w lipcu 2018 r. po mistrzostwach świata.

Jednym z powodów jego decyzji była krytyka, której doświadczył po wspólnym zdjęciu z prezydentem Turcji w maju. Skarżył się też na rasizm, z którym miał się zetknąć w reprezentacji Niemiec, a czemu zaprzeczała federacja i trener Joachim Loew.

 

30-letni zawodnik Arsenalu Londyn w kadrze występował od 2009 r. - rozegrał 92 mecze i zdobył 23 gole. Oezil jest imigrantem trzeciego pokolenia i nie ma tureckiego obywatelstwa. Przez blisko dekadę był podstawowym zawodnikiem Niemiec i jednocześnie symbolem integracji i asymilacji ludności pochodzenia tureckiego. To największa imigrancka społeczność w tym kraju, licząca 3,5 mln osób, z czego połowa zachowuje prawo do udziału w wyborach w Turcji

 

14 maja 2018 roku, dzień przed ogłoszeniem przez Loewa szerokiej kadry na mistrzostwa świata w Rosji, media obiegło zdjęcie ze spotkania w Londynie mających tureckie korzenie Oezila i Ilkaya Guendogana z ubiegającym się wówczas o reelekcję Erdoganem. Obaj reprezentanci Niemiec wręczyli kontrowersyjnemu, w oczach UE, politykowi klubowe koszulki. Guendogan napisał nawet dedykację: "dla mojego prezydenta". Oezil twierdził, że zdjęcie z prezydentem nie miało charakteru politycznego, a wykonane zostało na imprezie charytatywnej w Londynie.

 

Erdogan dość regularnie uczestniczy w weselach gwiazd i lubi występować w towarzystwie tureckich celebrytów.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze