El. Euro 2020: Historyczna wygrana Rosji! Cztery gole kapitana "Sbornej" (WIDEO)

Reprezentacja Rosji pokonała San Marino aż 9:0 w meczu grupy I eliminacji mistrzostw Europy. Jest to historyczne zwycięstwo gospodarzy, gdyż "Sborna" jeszcze nigdy nie wygrała aż tak wysoko. Cztery gole w Sarańsku strzelił kapitan drużyny prowadzonej przez Stanisława Czerczesowa - Artiom Dziuba.

Poprzedni rekord rosyjskiej drużyny narodowej został ustanowiony w wyjazdowym meczu z Liechtenstein (7:0). Miało to miejsce 8 września 2015 roku. Co ciekawe, wówczas również cztery gole strzelił Dziuba.

Na stadionie w Sarańsku wynik spotkania w 25. minucie otworzył samobójczym golem Michele Cevoli. Sześć minut później Rosjanie rozegrali koronkową akcję, w wyniku której piłkę do wbiegającego w pole karne podał kapitan "Sbornej" Dziuba. Aleksandr Gołowin trącił futbolówkę i został wycięty przez największego pechowca na boisku, czyli Cevolego, a sędziujący zawody Mohammed Al-Hakim podyktował rzut karny. Powtórki jednoznacznie pokazały jednak, że kontakt między obrońcą San Marino a napastnikiem gospodarzy miał miejsce jeszcze przed polem karnym.

Do ustawionej w odległości jedenastu metrów od bramki piłki podszedł Dziuba i sprytnym uderzeniem w kierunku prawego słupka podwyższył prowadzenie swojego zespołu. Przed przerwą bramkarza gości pokonali jeszcze Fiodor Kudriaszow oraz Anton Miranczuk.

Po przerwie kibice zgromadzeni na Mordovia Arena dość długo czekali na kolejne trafienia. Jednak koniec końców doczekali się aż pięciu goli. W 73. minucie po raz drugi na listę strzelców wpisał się Dziuba. Rosły napastnik po raz drugi w tym spotkaniu podszedł do "jedenastki", ale tym razem Elia Benedettini wyczuł intencje strzelającego. Jednak bramkarz grający na co dzień w Novarze przy dobitce był bezradny.

Minutę później blisko 24-letniego golkipera pokonał rezerwowy tego dnia Fiodor Smołow. Klubowy kolega Macieja Rybusa i Grzegorza Krychowiaka sześć minut później skompletował dublet. Dzieła zniszczenia dokonał Dziuba, który tym samym strzelił swojego czwartego gola w tym starciu. Niespełna 31-latek w swoim 36 występie w reprezentacji strzelił cztery gole, a łącznie ma 20 trafień na koncie.

Podopieczni trenera Czerczesowa aż 44 razy strzelali na bramkę gości. Z tych prób 19 było celnych. Posiadanie piłki po końcowym gwizdku sędziego wynosiło 76% na korzyść "Sbornej".

Rosja - San Marino 9:0 (4:0)

Bramki: Michele Cevoli 25 (s), Artiom Dziuba 31 (k), 73, 76, 88, Fiodor Kudriaszow 36, Anton Miranczuk 41, Fiodor Smołow 77, 83

Sędzia: Mohammed Al-Hakim (Szwecja)