Niespodzianka w Ningbo! Pierwsza porażka Francuzów w Lidze Narodów siatkarzy

Siatkarze reprezentacji Francji ponieśli pierwszą porażkę w tegorocznej edycji Ligi Narodów. W swym ostatnim meczu na turnieju w Ningbo przegrali z Bułgarią 2:3, choć zwyciężyli w dwóch pierwszych partiach.

Pierwszy set nie miał wielkiej historii i zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Francuzów. W końcówce mieli oni wyraźną przewagę i pewnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował Nicolas Le Goff skutecznym atakiem z przesuniętej krótkiej (18:25).

Druga odsłona miała już dużo bardziej wyrównany przebieg. Siatkarze z Bułgarii poprawili przyjęcie, lepiej grali blokiem; sporo do ich gry wniosła zmiana rozgrywającego – na parkiecie pojawił się Georgi Seganow. W środkowej części seta uzyskali nawet przewagę (14:12), ale Trójkolorowi szybko opanowali sytuację (15:16). W końcówce zdołali wygrać kluczowe akcje, a Stephen Boyer ustalił wynik na 23:25.

Set numer trzy rozpoczął się od wyraźnej przewagi Bułgarów (4:0, 10:4). Po drugiej przerwie (16:11) Francuzi gonili wynik i dopięli swego (20:20). Końcówka tym razem należała jednak do bułgarskich siatkarzy, którzy zamknęli tę odsłonę skutecznym blokiem (25:21).

Czwarta partia długo toczyła się przy przewadze Francuzów; po drugiej przerwie roztrwonili oni jednak zaliczkę (17:17). W kluczowych akcjach seta górą byli reprezentanci Bułgarii. Po skutecznym ataku ze środka mieli piłkę setową przy stanie 24:22. Francuzi wygrali następną akcję, a w kolejnej mieli w górze piłkę na wyrównanie. Piłka po ataku Jeana Patry odbiła się jednak od bułgarskiego bloku (25:23).

O zwycięstwie miał więc zadecydować tie-break, który rozpoczął się po myśli Bułgarów (4:1, 8:5). W końcówce zdołali utrzymać prowadzenie. Skuteczny blok Rozalina Penczewa dał im piłkę meczową, a w kolejnej akcji atak Krasimira Georgiewa z przesuniętej krótkiej zamknął to starcie (15:11).

Najwięcej punktów: Rozalin Penczew (18), Swetosław Gocew (12), Nikołaj Penczew (12), Krasimir Georgiew (11) – Bułgaria; Jean Patry (13), Kevin Tillie (12) – Francja. Mocnym elementem w grze Bułgarów był w tym spotkaniu blok, punktowali w tym elemencie zdecydowanie lepiej od rywali (15–6).

Bułgaria – Francja 3:2 (18:25, 23:25, 25:21, 25:23, 15:11)

Bułgaria: Georgi Bratoew, Rozalin Penczew, Nikołaj Penczew, Krasimir Georgiew, Nikołaj Uczikow, Aleks Grozdanow – Petar Karakashew (libero) oraz Welizar Czernokożew, Georgi Seganow, Swetosław Gocew.
Francja: Kevin Tillie, Timothee Carle, Nicolas Le Goff, Stephen Boyer, Daryl Bultor, Raphael Corre – Jenia Grebennikov (libero) oraz Jean Patry, Barthelemy Chinenyeze, Yacine Louati.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Ningbo (7–9 czerwca):

2019-06-07: Francja – Polska 3:1 (28:26, 25:23, 24:26, 25:20)
2019-06-07: Chiny – Bułgaria 3:0 (26:24, 25:20, 25:17)

2019-06-08: Polska – Bułgaria 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)
2019-06-08: Chiny – Francja 0:3 (16:25, 23:25, 20:25)

2019-06-09: Bułgaria – Francja 3:2 (18:25, 23:25, 25:21, 25:23, 15:11)
2019-06-09: Chiny – Polska (niedziela, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport).