Trutka na szczury środkiem dopingowym? Kenijski biegacz zawieszony

Inne
Trutka na szczury środkiem dopingowym? Kenijski biegacz zawieszony
fot. PAP/CTK

Kenijski maratończyk Felix Kirwa został zdyskwalifikowany na dziewięć miesięcy, po tym jak w jego organizmie wykryto... strychninę, substancję stosowaną powszechnie jako trutka na szczury.

Athletics Integrity Unit (AIU), czyli organ odpowiedzialny za kwestie uczciwości i dopingu w tej dyscyplinie sportu, zdecydował, że Kirwa nie będzie mógł startować do 14 listopada tego roku. Pozbawiono go także drugiego miejsca w maratonie w Singapurze, który odbył się w grudniu.

 

Felix jest bratem Eunice Kirwy, wicemistrzyni olimpijskiej w maratonie z Rio de Janeiro, która w maju została tymczasowo zawieszona za stosowanie erytropoetyny (EPO).

 

Największym sukcesem Felixa było zwycięstwo w maratonie singapurskim w 2016 roku. W tym roku w rankingu maratończyków zajmuje on 104. miejsce.

 

Strychnina to substancja wysoce toksyczna. Przyjęta drogą wziewną, połknięta lub zaabsorbowana przez usta albo oczy powoduje skurcze mięśni i śmierć poprzez uduszenie. Jest jednak stosowana w lecznictwie, choć bardzo rzadko. Podaje się ją pod postacią azotanu, jako środek pobudzający w zaburzeniach krążenia, oddychania i osłabienia.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze