Rajd Sardynii: Sordo liderem po pierwszym etapie

Moto
Rajd Sardynii: Sordo liderem po pierwszym etapie
fot. PAP/EPA

Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC) prowadzi w Rajdzie Sardynii, ósmej rundzie mistrzostw świata, po dziewięciu odcinkach specjalnych. Do mety pierwszego etapu nie dotarł obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Citroen C3 WRC), który poważnie uszkodził przednie zawieszenie.

Drugie miejsce po piątkowych odcinkach, ze stratą 10,8 s do lidera, zajmuje Fin Teemu Suninen (Ford Fiesta WRC) a trzeci jest wicelider klasyfikacji MŚ Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) - 11,2 straty.

 

Jedyna polska załoga Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Skoda Fabia R5) rywalizuje w kategorii WRC2 gdzie po pierwszym etapie zajmuje czwarte miejsce. Liderem W WRC2 jest Rosjanin Nikołaj Griazin (Skoda Fabia WRC), do którego Kajetanowicz traci 1.12,3. W klasyfikacji generalnej Polacy plasują się na 15. pozycji.

 

Przed Rajdem Sardynii liderem mistrzostw świata był broniący tytułu Ogier - 142 pkt, ale już wiadomo, że na Sardynii nie poprawi tego dorobku. Tanak miał 140, a trzeci Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 132 pkt.

 

Trasa na Sardynii ma 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313,4 km. W sumie wraz z dojazdami ma ponad 1300 km.

 

Rajd Sardynii rozgrywany jest od 1973 roku, ale dopiero w 2004 stał się rundą mistrzostw świata WRC. Wcześniej taki status miał we Włoszech Rajd San Remo, rozgrywany w całości na asfalcie.

 

Włoska runda mistrzostw świata zapisała się w historii jako jedyna, którą wygrała kobieta. Udało się to w 1981 roku Francuzce Michele Mouton, jadącej Audi Quattro. 

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze