Iran ograł Rosję i umocnił się na czele Ligi Narodów siatkarzy

W spotkaniu kończącym turniej Ligi Narodów w Urmii siatkarze Iranu wygrali z Rosją 3:0. Było to starcie lidera z wiceliderem, po którym Irańczycy umocnili się na czele tabeli. We wcześniejszym niedzielnym meczu Polacy pokonali Kanadę 3:1.

W pierwszej partii Irańczycy wygrali pewnie, już w środkowej części mając wyraźną przewagę (16:12). Ostatnie punkty przyniosły im błędy rywali: przestrzelony atak Wiktora Poletajewa (24:19) i błąd w polu serwisowym (25:20).

Set numer dwa przyniósł najwięcej emocji. Bardzo długo przeważali Rosjanie, a gospodarze w pewnym momencie przegrywali już 11:17. Mimo to nie rezygnowali. Przewaga Sbornej szybko stopniała (19:20) i wszystko rozstrzygnęło się w rywalizacji na przewagi. Persowie rozstrzygnęli ją na swą korzyść, a bohaterem końcówki seta był rozgrywający Sa’id Maruf. To on asem serwisowym ustalił wynik na  26:24.

Trzecia odsłona przebiegała przy przewadze gospodarzy. Tym razem to Rosjanie gonili wynik i w końcówce złapali punktowy kontakt z przeciwnikami (23:22). Po ataku Milada Ebadipoura Iran miał piłkę setową (24:22), Jarosław Podlesnych skutecznie odpowiedział w kolejnej akcji, ale w następnej zepsuta zagrywka Dmitrija Kowalowa (25:23) zakończyła to spotkanie.

Najwięcej punktów: Amir Ghafour (17) – Iran; Wiktor Poletajew (16), Jarosław Podlesnych (11)  –  Rosja.

Reprezentacja Iranu po trzeciej serii turniejów zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Ligi Narodów z bilansem 8 zwycięstw – 1 porażka, 24 punkty. We wcześniejszych meczach na własnym terenie w Urmii Persowie pokonali Kanadę (3:0) i Polskę (3:2).

Iran –  Rosja 3:0 (25:20, 26:24, 25:23)

Iran: Sa’id Maruf, Amir Ghafour, Seyed, Purya Fayazi, Milad Ebadipour, Ali Shafiei – Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Porya Yali, Morteza Sharifi. Trener: Igor Kolakovic.
Rosja:  Iwan Jakowlew, Wiktor Poletajew, Jarosław Podlesnych, Igor Kobzar, Ilja Własow, Fedor Woronkow – Walentin Gołubiew (libero) oraz Dmitrij Kowalow, Iljas Kurkajew, Igor Filippow, Dmitrij Wołkow. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Sędziowie: Jaafar Ebrahim Ali (Bahrain) – Iwajło Iwanow (Bułgaria).

Wyniki turnieju Ligi Narodów w Urmii (14–16 czerwca):

2019-06-14: Polska – Rosja 1:3 (26:24, 20:25, 22:25, 19:25)
2019-06-14: Iran – Kanada 3:0 (25:15, 26:24, 25:16)

2019-06-15: Rosja – Kanada 3:1 (25:23, 22:25, 25:20, 25:23)

2019-06-15: Iran – Polska 3:2 (25:20, 21:25, 18:25, 25:17, 15:8)

2019-06-16: Polska – Kanada 3:1 (25:20, 25:27, 25:20, 28:26)