Gala Energa Basket Ligi. Poznaliśmy laureatów

W poniedziałek odbyła się Gala Energa Basket Ligi podsumowująca rozgrywki w sezonie 2018/2019. Oprócz nagród dla medalistów zostały wręczone wyróżnienia indywidualne. W imprezie wzięli udział koszykarze i koszykarki drużyn grających w najlepszej lidze w Polsce.

W sezonie 2018/2019 kibice byli świadkami zaciętej końcówki sezonu, która pozwoliła nam poznać koszykarskiego mistrza Polski. Po siedmiu meczach rundy finałowej mistrzostwo obronił Anwil Włocławek. Drugie miejsce należało do drużyny Polskiego Cukru Toruń, natomiast brązowy medal zdobyli zawodnicy Arki Gdynia. W lidze kobiet złoty medal zdobyły koszykarki CCC Polkowice, które pokonały w finale InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski. Trzecie miejsce należało do kobiecej drużyny Arki Gdynia.

Anwil drugi raz z rzędu i trzeci w historii (pierwszy w 2003) triumfował w lidze. W finale play off zespół chorwackiego trenera Igora Milicica pokonał 4-3 Polski Cukier Toruń (nagroda 100 tys. zł), wygrywając dwa ostatnie mecze. Brązowy medal zdobyła Arka Gdynia.

To nie jedyne nagrody dla klubu z Włocławka. Jego prezes Arkadiusz Lewandowski odebrał wyróżnienie dla najbardziej medialnego klubu Energa Basket Ligi, a jeden z liderów, najlepszy zawodnik finałów (MVP) Ivan Almeida z Wysp Zielonego Przylądka - za najbardziej efektowną akcję sezonu.

Tradycyjnie wręczono też nagrody indywidualne za sezon. Te ufundowane przez Energę SA, sponsora tytularnego męskich rozgrywek, dla najbardziej "energetycznych" zawodników trafiły do rozgrywającej z Gorzowa Wlkp. Amerykanki Sharnee Zoll-Norman i Macieja Wojciechowskiego (MKS Dąbrowa Górnicza).

Przyznano też wyróżnienie dla tych, którzy poczynili największy postęp w sezonie. Byli to Angelika Stankiewicz (Energa Toruń) i Jakub Schenk (King Szczecin).

Najbardziej energetyczny zawodnik Energa Basket Ligi: Mathieu Wojciechowski (MKS Dąbrowa Górnicza)
Największy postęp EBL: Jakub Schenk (King Szczecin)
Suzuki Drive sezonu EBL: Krzysztof Szubarga (Arka Gdynia)
Akcja sezonu EBL: Ivan Almeida (Anwil Włocławek)
Najbardziej spektakularny rzut EBL: Aaron Cel (Polski Cukier Toruń vs Anwil Wlocławek)
Najskuteczniejszy zawodnik EBL: James Florence (Arka Gdynia)
Złote usta EBL: Przemysław Frasunkiewicz (Arka Gdynia)
Najwytrwalszy zawodnik EBL: Karol Gruszecki (Polski Cukier Toruń)
Najbardziej medialny klub EBLAnwil Włocławek

Największa frekwencja EBL: Anwil Włocławek
Najbardziej medialny klub Energa Basket Ligi KobietCCC Polkowice

Najbardziej energetyczna zawodniczka EBLKSharnee Zoll-Norman (InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski)

Największy postęp EBLK: Angelika Stankiewicz (Energa Toruń)