Igrzyska Europejskie: Baraniewski dołączony do reprezentacji judoków

Sporty walki
Igrzyska Europejskie: Baraniewski dołączony do reprezentacji judoków
fot. Cyfrasport

Brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów Iwo Baraniewski (100 kg) został dodatkowo dołączony do reprezentacji judoków na mistrzostwa Europy i Igrzyska Europejskie, które w dniach 22-25 czerwca odbędą się w Mińsku.

Kwalifikację na zawody, z udziałem 400 judoków, wywalczyło na podstawie rankingu 16 reprezentantów Polski. Później okazało się, że kontuzja lewego kolana wykluczyła z udziału w turnieju Michała Bartusika (73 kg). Tuż przed oficjalnym zamknięciem listy startowej, europejska unia (EJU) poinformowała o dodatkowym miejscu w kategorii 100 kg dla Baraniewskiego.

 

"Oprócz Iwo Baraniewskiego, w kadrze narodowej są 52 kg Agata Perenc i Karolina Pieńkowska, 57 kg Anna Borowska i Julia Kowalczyk, 63 kg Agata Ozdoba-Błach i Karolina Tałach, 70 kg Daria Pogorzelec, 78 kg Beata Pacut oraz 66 kg Patryk Wawrzyczek, 73 kg Wiktor Mrówczyński, 81 kg Damian Szwarnowiecki i Damian Stępień, 90 kg Piotr Kuczera i Rafał Kozłowski, +100 kg Maciej Sarnacki" - poinformował selekcjoner Biało-Czerwonych Mirosław Błachnio.

 

Podobnie jak cztery lata temu przy okazji pierwszej edycji Igrzysk Europejskich w Baku, także i tym razem te zawody połączone są z ME. Wtedy decyzja zapadła bardzo późno ze względu na konflikt z brytyjską federacją, która miała przeprowadzić ME kilka tygodni wcześniej. Tym razem już dużo wcześniej ustalono, że obie imprezy zostaną połączone.

 

W zależności od kategorii wagowej, różna jest liczba uczestników rywalizacji na Białorusi - od 18 osób w 78 kg i +78 kg kobiet do 42 w 73 kg mężczyzn.

 

W ramach przygotowań Polacy startowali w turniejach międzynarodowych, ale też trenowali m.in. w Japonii i na Białorusi. Ostatnie dni spędzili na zgrupowaniu w Zakopanem, gdzie jednak nie wszyscy byli obecnie w pełnym wymiarze czasu, np. kłopoty zdrowotne mieli Perenc i Kuczera, zaś niedawno ślub brała Tałach, a jej świadkami byli Pieńkowska i Stępień (prywatnie są parą).

 

ME zaliczane są do kwalifikacji olimpijskich, a są również jednym ze sprawdzianów przed sierpniowymi mistrzostwami świata w Tokio.

 

Do liderów polskiej ekipy należą m.in. Borowska i Szwarnowiecki. W tym sezonie judoczka z Rybnika wygrała Puchar Świata w Austrii oraz była druga w Grand Prix w Maroku, gdzie z kolei wrocławianin uplasował się na trzeciej pozycji.

 

Biało-Czerwoni walczyć będą w Mińsku także w zawodach drużyn mieszanych, czyli nowej konkurencji w programie igrzysk olimpijskich.

 

Turniej IE i ME ma bardzo silną obsadę, wystąpi wielu medalistów MŚ i IO, którzy są na najwyższych lokatach w rankingu międzynarodowej federacji.

 

Transmisje z Igrzysk Europejskich na sportowych antenach Polsatu oraz na Polsatsport.pl.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie