ME U-21: Bezbarwny Jovic, porażka Serbii i pokaz siły Niemców

W poniedziałek odbyły się dwa mecze piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21. Austria pokonała Serbię 2:0, a Niemcy ograli Danię 3:1.

Wszystkie cztery drużyny wchodzą w skład grupy B. Jako pierwsi na boisku w Trieście pojawili się Serbowie oraz Austriacy. Faworytem była ekipa z Bałkanów - choćby ze względu na obecność Luki Jovica, który niedawno za 60 milionów euro przeniósł się z Eintrachtu Frankfurt do Realu Madryt. Tego dnia to jednak nie wystarczyło.

Jovic zaliczył bezbarwny występ, podobnie jak większość jego kolegów. Nie miał żadnej sytuacji bramkowej. Serbowie nie oddali żadnego celnego strzału! Trudno w takich okolicznościach liczyć na punkty. Austriacy zasłużenie wygrali 2:0. W pierwszej połowie gola strzelił Hannes Wolf, a w drugiej części gry ustalił aktywny Saschy Horvath. Podopieczni Gorana Djorovica kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce Vukasina Jovanovica.

Niemcy i Duńczycy wyszli na murawę w Udine, znając wynik tego spotkania. Ta wiedza lepiej podziałała na naszych zachodnich sąsiadów, którzy dominowali od samego początku. Efektem było trafienie Marco Richtera. Ten sam zawodnik podwyższył wynik w drugiej połowie po pięknym oszukaniu obrony oraz bramkarza. Chwilę później Gian-Luca Waldschmidt przyjął wyzwanie swojego kolegi z drużyny i w równie efektowny sposób trafił do siatki.

Od tego momentu Niemcy nieco zwolnili, dzięki czemu Duńczycy zdobyli bramkę honorową. Rzut karny wykorzystał Robert Skov.

Od 2017 roku, gdy gospodarzem ME do lat 21 była Polska, turniej odbywa się w formule z 12 drużynami podzielonymi na trzy grupy. Tegoroczna impreza zostanie rozegrana w sześciu miastach - pięciu włoskich oraz w San Marino (Serravalle). Do półfinału awansują zwycięzcy trzech grup i drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem.

Finał zaplanowano na 30 czerwca w Udine.