ATP w Halle: Federer awansował do półfinału, porażka Zvereva

Najwyżej rozstawionemu szwajcarskiemu tenisiście Rogerowi Federerowi brakuje dwóch wygranych meczów, by po raz 10. triumfować w turnieju ATP na kortach trawiastych w Halle. W ćwierćfinale odpadł występujący z "dwójką" reprezentant gospodarzy Alexander Zverev.

Federer, który świętował sukces w Halle w latach 2003-2006, 2008, 2013-2015, 2017, pokonał rozstawionego z "siódemką" Hiszpana Roberto Bautistę Aguta 6:3, 4:6, 6:4. Rok temu słynny zawodnik z Bazylei w decydującym spotkaniu przegrał z Borną Coricem. Teraz mogli na siebie trafić w półfinale, ale do rewanżu nie dojdzie, bowiem występujący z numerem czwartym Chorwat skreczował w piątek po przegraniu pierwszego seta z Francuzem Pierre-Huguesem Herbertem z powodu kłopotów z plecami.

Dwukrotny finalista tej imprezy Zverev musiał uznać wyższość Davida Goffina, który wygrał 3:6, 6:1, 7:6 (7-3). Niemiec co prawda posłał 14 asów, ale też zaliczył aż dziewięć podwójnych błędów serwisowych. W 10. gemie trzeciego seta obronił dwie piłki meczowe, ale w tie-breaku spasował.

Belga czeka teraz pojedynek ze znajdującym się ostatnio w dobrej formie Matteo Berrettinim. Włoch, którego trenerem jest Vincenzo Santopadre, zięć prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, w niedzielę triumfował na trawie w Stuttgarcie. W piątek zaś wyeliminował rozstawionego z "trójką" Rosjanina Karena Chaczanowa 6:2, 7:6 (7-4).

W sobotę w półfinale debla wystąpią najwyżej rozstawieni Łukasz Kubot i Marcelo Melo. Polsko-brazylijski duet triumfował w dwóch poprzednich edycjach imprezy w Halle (pula nagród 1,98 mln euro). W rywalizacji singlistów Hubert Hurkacz w pierwszej rundzie przegrał z Portugalczykiem Joao Sousą 6:7 (3-7), 1:6.

Wyniki ćwierćfinałów:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 7) 6:3, 4:6, 6:4
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Borna Coric (Chorwacja, 4) 7:5, krecz Corica
Matteo Berrettini (Włochy) - Karen Chaczanow (Rosja, 3) 6:2, 7:6 (7-4)
David Goffin (Belgia) - Alexander Zverev (Niemcy, 2) 3:6, 6:1, 7:6 (7-3)