Igrzyska Europejskie: Li Qian odpadła w 1/8 finału

Mistrzyni Europy w tenisie stołowym Li Qian (KTS Enea Siarka Tarnobrzeg) przegrała z Niemką Petrissą Solją 3:4 (14:12, 8:11, 12:10, 6:11, 11:5, 10:12, 5:11) w 1/8 finału Igrzysk Europejskich w Mińsku. W szóstym secie reprezentantka Polski nie wykorzystała meczbola.

W rankingu światowym podopieczna trenera Zbigniewa Nęcka jest 52., a Solja 26. W niedalekiej przeszłości Li Qian toczyła bardzo trudne boje z Niemką, m.in. przegrała z nią 2:4 w mistrzostwach świata w 2015 roku.

W poniedziałek Li Qian prowadziła cały mecz (1:0, 2:1, 3:2), a w szóstym secie miała meczbola. W ostatniej partii "goniła" wynik do jej połowy, ale później punktowała już tylko rywalka. W ćwierćfinale Solja zagra z portugalską weteranką Yu Fu, wicemistrzynią kontynentu z 2016 roku.

Jesienią 2018 roku w ME w Alicante triumfowała Li Qian, a brąz zdobyła Katarzyna Grzybowska-Franc. Z kolei na początku lutego Solja zwyciężyła w prestiżowym turnieju Top 16 w szwajcarskim Montreux; czwarte miejsce zajęła Natalia Partyka.

W Igrzyskach Europejskich w Mińsku biało-czerwoni pożegnali się z singlem i mikstem. Nie ma oddzielnej gry podwójnej, bowiem jest on w programie drużynówki. W tych zawodach będą uczestniczyć Polki (Li Qian, Partyka, Natalia Bajor).

Do najlepszej "ósemki" w grze pojedynczej awansowała m.in. reprezentująca Luksemburg Ni Xia Lian, która 5 lipca skończy... 56 lat.

Transmisje Igrzysk Europejskich na sportowych antenach Polsatu i na Polsatsport.pl.