Puchar Narodów Afryki: Egipt kolejną drużyną z awansem do 1/8 finału

Piłkarze Nigerii pokonali Gwineę 1:0 w meczu grupy B rozgrywanego w Egipcie Pucharu Narodów Afryki i jako pierwsi zapewnili sobie awans do 1/8 finału. Wieczorem dokonał tego również gospodarz turnieju, który wygrał z Demokratyczną Republiką Konga 2:0.

O zwycięstwie w Aleksandrii Nigeryjczyków, trzykrotnych triumfatorów PNA (1980, 1994, 2013), zdecydowało trafienie w 73. minucie głową - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego - obrońcy Kennetha Omeruo. W zespole Gwinei wystąpił m.in. Naby Keita, który niedawno triumfował z Liverpoolem w Lidze Mistrzów.

Inny mecz grupy B, Madagaskar - Burundi, zostanie rozegrany w czwartek. Po dwóch kolejkach Nigeria ma komplet punktów (wcześniej 1:0 z Burundi) i jest już pewna awansu do 1/8 finału. Gwinea pozostała z jednym punktem.

W środę odbyły się też dwa spotkania grupy A, której zmagania toczą się w Kairze. Najpierw Uganda zremisowała w Kairze z Zimbabwe 1:1 (wynik został ustalony już do przerwy), a późnym wieczorem Egipt pokonał Demokratyczną Republikę Konga 2:0. Bramki dla gospodarzy turnieju zdobyli w pierwszej połowie Ahmed El Mohamady i słynny Mohamed Salah z Liverpoolu. Egipt zgromadził sześć punktów i jest drugim po Nigerii zespołem pewnym awansu do 1/8 finału. Uganda ma cztery punkty, Zimbabwe jeden, a piłkarze z DR Konga pozostają z zerowym dorobkiem.

Egipt to rekordzista pod względem triumfów w mistrzostwach Afryki - siedem razy.

W tegorocznych Pucharze Narodów Afryki po raz pierwszy startują 24 zespoły podzielone na sześć grup po cztery. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup oraz cztery z trzecich lokat. Faza grupowa zakończy się 2 lipca, a finał zaplanowano na 19 lipca w Kairze.