Igrzyska Europejskie 2019: Staniszewski na podium! Kolejny medal dla Polski

Daniel Staniszewski zdobył brązowy medal w omnium - ostatniej konkurencji Igrzysk Europejskich w kolarstwie torowym. To zarazem ostatni krążek całej ekipy Biało-Czerwonych w tej imprezie. W Mińsku wywalczyli oni 14 medali: trzy złote, srebrny i 10 brązowych.

Staniszewski musiał wykrzesać wszystkie siły, aby zapewnić sobie miejsce na podium. Po trzech konkurencjach - scratchu, wyścigu tempo i eliminacyjnym - zajmował trzecią lokatę, ale w kończącym rywalizację wyścigu punktowym doścignął go w pewnym momencie Grek Christos Volikakis.

Medal zapewnił Polakowi atak w końcówce razem z czterema innymi kolarzami. Zdublowali oni resztę stawki, zdobywając po 20 pkt. Po złoto sięgnął Holender Jan Willem van Schip, a srebro wywalczył Szwajcar Thery Schir.

Bliski zdobycia drugiego krążka w stolicy Białorusi był Krzysztof Maksel. W finale keirinu, gdy rozprowadzający stawkę motocyklista na dernie opuścił tor, Polak przesunął się na pierwsze miejsce, a za jego plecami trwała zacięta walka o jak najlepszą pozycję, zakończona kraksą Hiszpana Juana Peralty z Czechem Tomasem Babkiem.

Na torze pozostało czterech zawodników, ale Makselowi zabrakło sił, aby ścigać się o medal. Zwyciężył Holender Harrie Lavreysen przed Francuzem Ryanem Helalem i Rosjaninem Denisem Dmitrijewem. Patryk Rajkowski odpadł w tej konkurencji w repasażu 1. rundy.

W wyścigu na 3 km na dochodzenie Justyna Kaczkowska uplasowała się na szóstej pozycji (3.40,320), a Oliwia Majewska była dziesiąta (3.44,923). Bezkonkurencyjna okazała się doświadczona Białorusinka Tatiana Szarakowa, która w finale o ponad pięć sekund wyprzedziła Włoszkę Martę Cavalli, uzyskując czas 3.32,045.

Polek zabrakło w finale rywalizacji na 500 m ze startu zatrzymanego. W eliminacjach Julita Jagodzińska zajęła 11. miejsce (35,052), a tuż za nią sklasyfikowano Nikolę Sibiak (35,366). Zwyciężyła Rosjanka Daria Szmielewa (33,209).

Biało-czerwone nie liczyły się też w madisonie. Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj zajęły 11. lokatę, tracąc dwa okrążenia do najlepszych duetów. Zwyciężyły Brytyjki Jessica Roberts i Megan Barker.

Dorobek medalowy polskich kolarzy torowych na Igrzyskach Europejskich w Mińsku zamknął się czterema medalami: srebrny wywalczył debiutujący w imprezie tej rangi wśród seniorów Filip Prokopyszyn w wyścigu scratch, a brązowe - drużyna kobiet w wyścigu na dochodzenie (Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz, Nikol Płosaj), Maksel na 1 km ze startu zatrzymanego oraz Staniszewski w omnium.