Puchar Narodów Afryki: Niespodziewana porażka Egiptu! RPA i Nigeria w ćwierćfinale

Piłkarze Republiki Południowej Afryki pokonali w Kairze Egipt 1:0 (0:0) i awansowali do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki. Tytułu nie obroni reprezentacja Kamerunu, która w innym sobotnim meczu przegrała w Aleksandrii z Nigerią 2:3.

Porażka Egiptu jest niespodzianką, wcześniej gospodarz turniej wygrał wszystkie mecze (w grupie A) bez straty gola.

W sobotę jedyną bramkę dla RPA strzelił w 85. minucie Thembinkosi Lorch, który po kontrataku znalazł się sam przed bramkarzem gospodarzy i trafił z ok. 12 metrów.

W ćwierćfinale RPA zagra z Nigerią, która wcześniej pokonała w Aleksandrii Kamerun, choć do przerwy przegrywała 1:2.

W 19. minucie Nigeria objęła prowadzenie po trafieniu Odiona Ighalo, ale pod koniec pierwszej połowy Kameruńczycy zdobyli dwa gole - najpierw na listę strzelców wpisał się Stephane Bahoken (41.), a następnie Clinton Njie (44.).

Jednak między 63. a 66. minutą Nigeryjczycy wyprowadzili dwa kolejne "ciosy" - do siatki trafili Ighalo (po raz drugi tego dnia) oraz Alex Iwobi.

Dzień wcześniej wyłoniono pierwszą parę 1/4 finału - to Senegal, który wyeliminował Ugandę, oraz Benin, który sensacyjnie pokonał po rzutach karnych Maroko.