W pierwszym dniu rywalizacji w Szwecji Polacy prezentowali się w eliminacjach dobrze lub bardzo dobrze. Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) jako jedyny w stawce blisko 30 kulomiotów pchnął ponad 20 metrów - dokładnie 20,44. Do rywalizacji o medale awansował także drugi z Polaków - Szymon Mazur (AZS UMCS Lublin). Wynik 18,32 dał mu 10. miejsce.

 

Swoboda (AZS AWF Katowice) pokazała, że tylko wielki pech może pozbawić ją kolejnego złotego medalu w rywalizacji młodzieżowców. Trenowana przez Iwonę Krupę zawodniczka, która 26 lipca skończy 22 lata, ma nad rywalkami ogromny zapas szybkości. W półfinale osiągnęła 11,41, a druga w stawce reprezentantka Izraela Diana Vaisman - 11,60.

 

Świetnie w pierwszym dniu rywalizacji siedmioboistek zaprezentowała się - pomimo nieudanego pchnięcia kulą - zawodniczka bydgoskiego Zawiszy Adrianna Sułek. Polka skoczyła wzwyż 1,82 i osiągnęła bardzo dobry czas na 200 m - 24,29. Po czterech konkurencjach traci do pierwszej Niemki Sophie Weisenberg 86 punktów, a od trzeciej Belgijki Hanne Maudens ma 13 więcej. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego jechała do Szwecji z rekordem życiowym gorszym od kilku rywalek, ale po raz kolejny udowadnia, że jest niezwykle waleczna i potrafi mobilizować się w ważnych startach.

 

Do finału skoku w dal awansowali Mateusz Różański (KU AZS PWSZ w Tarnowie) i Piotr Tarkowski (KS AZS-AWF Biała Podlaska). W eliminacjach skoczyli - odpowiednio - 7,84 i 7,66, co dało trzecią i szóstą lokatę. O medale powalczy także oszczepnik Cyprian Mrzygłód (AZS-AWFiS Gdańsk), który już w pierwszej próbie zdobył minimum kwalifikacyjne osiągając 76,35.

 

Aleksandra Śmiech (KS Agros Zamość) w porannych eliminacjach rzutu młotem uzyskała 64,92, co było czwartym wynikiem. W finale, żeby myśleć o medalu trzeba będzie posłać młot nieco dalej.

 

W finałach wystąpią także piąta w eliminacjach rzutu dyskiem Karolina Urban (AZS-AWFiS Gdańsk) - 54,74, trójskoczkini Gaja Wota (WKS Wawel Kraków), Angelika Sarna w biegu na 800 m (AZS-AWF Warszawa), Patryk Kozłowski (RLTL ZTE Radom) na 1500 m i Patrycja Kapała (AZS-AWF Katowice) w biegu na 3000 m z przeszkodami.