Rajd Elektreny: Zwycięstwo Litwina Zali, Marczyk drugi

Moto

Litwin Vaidotas Zala (Skoda Fabia R5) wygrał Rajd Elektreny. W klasyfikacji rajdowych mistrzostw Polski, których czwartą rundą była impreza na Litwie, triumfował Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia).

W klasyfikacji generalnej Elektreny lider mistrzostw Polski Marczyk uplasował się na drugiej pozycji ze stratą 1.00,9 do Zali. Trzecie miejsce zajął Tomasz Kasperczyk (Ford Fiesta R5) – strata 1.15,9.

Zala z pilotem Andrisem Malnieksem zdeklasowali ponad 50 rywali. Z szesnastu rozegranych odcinków specjalnych wygrali dwanaście, w sobotę, gdy kierowcy przejechali czternaście OS-ów, Zala był najszybszy właśnie na dwunastu.

Zwycięzca rundy RSMP Marczyk, który w cyklu startuje dopiero od ubiegłego sezonu, odniósł czwarte zwycięstwo w karierze i po raz ósmy stanął na podium mistrzostw Polski.

Czołową trójkę mistrzostw Polski zamknął Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5) – strata 1.39,3.

W klasyfikacji sezonu RSMP na prowadzeniu umocnił się Marczyk z dorobkiem 110 pkt. Drugi jest Kasperczyk – 97 pkt, a trzeci Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5) – 55 pkt.

W mistrzostwach Polski sezonu 2019 dotychczas rozegrano cztery rundy. W pierwszej, Rajdzie Świdnickim-Krause zwyciężył Marczyk, w drugiej, Rajdzie Nadwiślańskim - Kasperczyk, a w trzeciej, Rajdzie Polski (runda mistrzostw Europy) - Habaj.

Kalendarz rajdowych mistrzostw Polski obejmuje w tym roku siedem rund, dwie szutrowe i pięć asfaltowych. Czwartą była Elektreny, druga impreza szutrowa. Trasy trzech pozostałych będą prowadziły po asfaltach. Do rozegrania są jeszcze Rajd Rzeszowski (8-10 sierpnia), Rajd Śląska (5-7 września) i Rajd Dolnośląski (4-6 października).

Tytułu wywalczonego w ubiegłym roku nie broni Grzegorz Grzyb. W połowie kwietnia przed rundą w Świdnicy kierowca z Rzeszowa poinformował, że nie będzie go w tym roku na trasach RSMP. Potwierdził wtedy, że środki finansowe, jakimi dysponuje na sezon, pozwolą mu jedynie na starty na Słowacji.