MŚ w pływaniu: Zwycięstwo Chinki Xin na 10 km, odległe miejsce Polki

Chinka Xin Xin wygrała wyścig na 10 km na otwartym akwenie podczas pływackich mistrzostw świata w Korei Południowej. Jedyna Polka w stawce Justyna Burska zajęła 47. miejsce. Zawody długodystansowe odbywają się w Yeosu, a zmagania na basenie w Gwangju.

Xin odniosła największy sukces w karierze. Czwarta w igrzyskach w Rio de Janeiro (2016) Chinka okazała się najszybsza z grupy kilkunastu finiszujących zawodniczek. Zaledwie o 0,9 s wyprzedziła wicemistrzynię olimpijską z Londynu (2012) Amerykankę Haley Anderson i o 2,7 s srebrną medalistkę z Rio Włoszkę Rachele Bruni.

Mistrzyni olimpijska sprzed dwóch lat Holenderka Sharon van Rouwendaal była dopiero 10., ale także z niewielką stratą do zwyciężczyni. Tuż za nią uplasowała się broniąca tytułu Francuzka Aurelie Muller.

Burska (AZS UWM Olsztyn) nie liczyła się w walce o czołowe miejsca. Do Xin straciła ponad osiem minut.

Dzień wcześniej w wyścigu na 5 km mężczyzn Krzysztof Pielowski (AZS UWM Olsztyn) był 11. Wygrał Węgier Kristof Rasovszky.