Liga Europy: Kompromitacja Piasta! Polak katem gliwiczan

Piast Gliwice przegrał 1:2 w rewanżowym spotkaniu eliminacji Ligi Europy z Riga FC. Wynik otworzył Jorge Felix, a trafienia dla gospodarzy zanotowali Armands Petersons i Kamil Biliński. Choć mistrzowie Polski zremisowali z przeciwnikami w dwumeczu (4:4), odpadli z rozgrywek ze względu na mniejszą liczbę goli strzelonych na wyjeździe.

Tempo spotkania od początku nie było szczególnie wysokie, ale to gospodarze mogli wyjść na prowadzenie po pierwszym kwadransie gry. W dobrej sytuacji po rzucie rożnym znalazł się Herdi Prenga, ale ostatecznie niecelnie uderzył futbolówkę głową. Kilka chwil później groźnym atakiem odpowiedział Piast. Po dośrodkowaniu Gerarda Badii piłkę do Felixa zgrał Piotr Parzyszek, lecz Hiszpan nie zdołał pokonać golkipera gospodarzy. Ta sztuka udała mu się jednak w 20. minucie.

Skrzydłowy mistrzów Polski dobrze wyszedł do prostopadłego podania z głębi pola i efektownym lobem pokonał Robertsa Ozolsa. Podopieczni Waldemara Fornalika prowadzeniem nacieszyli się jednak tylko 7 minut. Pięknym uderzeniem z dystansu popisał się bowiem Armands Petersons i Frantisek Plach był bez szans.

W kolejnych fragmentach pierwszej połowy było sporo walki, czego efektem były aż 4 żółte kartki. 3 z nich zobaczyli gospodarze, a po stronie gości ukarany został Parzyszek. Wynik, który na tamtą chwilę dawał awans Piastowi, jednak się nie zmienił i obie ekipy zeszły do szatni z rezultatem 1:1.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Piast próbował atakować, ale nie stwarzał groźnych okazji. Podobnie zresztą jak gospodarze. W 79. minucie mocno z dystansu uderzył Olegs Laizans, ale tuż nad bramką Placha. Na 10 minut przed końcem na murawie pojawił się polski przedstawiciel w zespole z Rygi Kamil Biliński. Były napastnik Wisły Płock okazał się katem Piasta. Trzy minuty po wejściu wykorzystał drużynową akcję Rigi i skierował futbolówkę do pustej bramki.

W kolejnej rundzie eliminacji rywalem Riga FC będzie ekipa HJK Helsinki z Finlandii.

Riga FC - Piast Gliwice 2:1 (1:1)
Bramki: Petersons 26, Biliński 83 - Felix 20

Riga FC: Roberts Ozols - Elvis Stuglis, Georgios Valerianos, Stefan Panic, Herdi Prenga - Wjaczesław Szarpar (61. Olegs Laizans), Eduards Visniakovs (67. Deniss Rakels), Roger - Felipe Brisola, Roman Debelko (80. Kamil Biliński), Armands Petersons

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Jakub Czerwiński, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov - Tom Hateley (86. Aleksander Jagiełło), Patyk Dziczek - Gerard Badia (69. Patryk Sokołowski), Martin Konczkowski, Jorge Felix - Piotr Parzyszek (57. Dominik Steczyk)

Żółte kartki: Debelko, Valerianos, Brisola, Stuglis, Laizans - Parzyszek, Rymaniak

Pierwszy mecz: 2:3. Awans: Riga FC

WYNIKI I TERMINARZ LIGI EUROPY

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.