Udany początek kwalifikacji! Polskie siatkarki pewnie pokonały Portoryko

Polskie siatkarki od zwycięstwa 3:0 nad reprezentacją Portoryko rozpoczęły kwalifikacje do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. W pierwszym meczu rozgrywanego w Hali Orbita we Wrocławiu turnieju Serbia wygrała z Tajlandią 3:0.

Już na początku spotkania doszło do groźnie wyglądającej sytuacji. Przy stanie 2:1 w pierwszej partii Magdalena Stysiak wyskoczyła do bloku i podkręciła staw skokowy. Musiała opuścić boisko i zastąpiła ją Martyna Grajber. Uraz koleżanki nie wybił Polek z rytmu. Bardzo szybko uzyskały kilkupunktową przewagę (8:4, 12:5) i mimo zrywu rywalek, zdołały ją utrzymać. Po efektownym bloku Klaudii Alagierskiej gospodynie miały cztery oczka zaliczki na drugiej przerwie (16:12), a w końcówce dominowały na parkiecie. Agnieszka Kąkolewska atakiem z przechodzącej piłki wywalczyła piłkę setową (24:17), a zepsuty serwis rywalek przyniósł ostatni punkt (25:18).

Druga odsłona przyniosła zdecydowanie więcej emocji. Set długo toczył się przy przewadze Polek (8:5, 16:13), ale po drugiej przerwie do głosu doszły rywalki. Polki zaczęły popełniać błędy, miały też problemy z przyjęciem zagrywek. Asami serwisowymi popisały się Paulina Cerame (17:18) i Neira Ortiz (19:21). Po ataku Stephanie Enright Portorykanki miały piłkę setową przy stanie 21:24, ale biało-czerwone zdołały wyjść z tej opresji! Po asie serwisowym Joanny Wołosz było 24:24 i set miała rozstrzygnąć rywalizacja na przewagi. Tę wojnę nerwów wygrały Polki, wieńcząc seta skutecznym atakiem Natalii Mędrzyk (30:28).

Set numer trzy rozpoczął się po myśli gospodyń (8:4). Środkowa część tej partii to koncert biało-czerwonych i bezradność rywalek. Po skutecznym ataku Katarzyny Zaroślińskiej-Król różnica wynosiła już dziesięć oczek (15:5). W tej sytuacji Polki spokojnie zmierzały po zwycięstwo. Piłkę meczową wywalczyła Zaroślińska-Król (24:13), a  atak ze środka w wykonaniu Alagierskiej zamknął to spotkanie (25:15).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (23), Natalia Mędrzyk (12) – Polska; Paulina Prieto Cerame (11) – Portoryko. Polki lepiej od rywalek punktowały w ataku (48–37), blokiem (11–4), ale gorzej zagrywką (2–6).

Polska – Portoryko 3:0 (25:18, 30:28, 25:15)

Polska: Klaudia Alagierska, Natalia Mędrzyk, Agnieszka Kąkolewska, Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Malwina Smarzek-Godek – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Maria Stenzel (libero), Martyna Grajber, Katarzyna Zaroślińska-Król, Martyna Łukasik, Marlena Kowalewska. Trener: Jacek Nawrocki.
Portoryko: Stephanie Enright, Ana Sofia Jusino, Paulina Prieto Cerame, Aurea Cruz, Neura Ortiz, Natalia Valentin – Nomaris Velez (libero) oraz Raymariely Santos, Wilmarie Rivera, Pilar Marie Vicotria. Trener: Jose Mieles.

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO w Tokio 2020 (Wrocław, 24 sierpnia):

2019-08-02: Serbia – Tajlandia 3:0 (25:15, 25:22, 25:18)
2019-08-02: Polska – Portoryko 3:0 (25:18, 30:28, 25:15)

2019-08-03: Serbia – Portoryko (sobota, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-08-03: Polska – Tajlandia (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-04: Tajlandia – Portoryko (niedziela, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-04: Polska – Serbia (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).