MŚ w judo: Sześcioro debiutantów w reprezentacji Polski

Sporty walki
MŚ w judo: Sześcioro debiutantów w reprezentacji Polski
fot. PAP

Szesnaścioro polskich judoków wystąpi w indywidualnych i drużynowych mistrzostwach świata, które w dniach 25 sierpnia – 1 września odbędą się w Tokio. W składzie biało-czerwonych jest sześcioro debiutantów.

Po raz pierwszy w MŚ seniorów startować będą: Tomer Golomb (kat. 60 kg), Sebastian Marcinkiewicz (81 kg), Iwo Baraniewski i Oleksii Lysenko (obaj 100 kg), a także Aleksandra Kaleta (52 kg) i Eliza Wróblewska (70 kg).

 

Pochodzący z Izraela 20-letni Golomb niedawno zadebiutował w polskiej kadrze narodowej. Podczas zawodów Grand Prix w Zagrzebiu, zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich, zajął trzecie miejsce. Brązowy medalista ubiegłorocznych MŚ juniorów Baraniewski jest jego rówieśnikiem, zaś rok starsi są Marcinkiewicz i urodzony na Ukrainie Lysenko.

 

Oprócz nich w męskiej reprezentacji znaleźli się mieszkający na stałe w Japonii Patryk Wawrzyczek (66 kg), Wiktor Mrówczyński (73 kg) i piąty zawodnik MŚ 2018 Damian Szwarnowiecki (81 kg). Wszyscy mają po 24-25 lat.

 

Selekcjoner drużyny narodowej Mirosław Błachnio powołał na mistrzostwa globu dziewięć zawodniczek, w tym debiutujące 21-letnią Kaletę, brązową medalistkę MŚJ 2018 i rok młodszą Wróblewską, która już w 2017 roku została mistrzynią kraju seniorek.

 

W japońskiej stolicy wystąpią także, w większości doświadczone i utytułowane, Agata Perenc (52 kg), Anna Borowska (57 kg), Julia Kowalczyk (57 kg), Agata Ozdoba-Błach (63 kg), Karolina Tałach-Gast (63 kg), Daria Pogorzelec (70 kg) i Beata Pacut (78 kg). W rezerwie pozostaje Arleta Podolak (57 kg).

 

Z grona kadrowiczek najstarsza jest 31-letnia Ozdoba-Błach, która ma w dorobku brązowe medale MŚ i ME. Perenc i Pogorzelec mają po 29 lat, Tałach 28, pozostałe są młodsze.

 

Biało-czerwoni rozpoczęli ostatnie zgrupowanie w Zakopanem, a 18 sierpnia udają się do japońskiego miasta Takasaki, które będzie ich bazą podczas mistrzostw świata.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie