W Bukowinie pojadą dla Szurkowskiego

Inne
W Bukowinie pojadą dla Szurkowskiego
fot. Grzegorz Momot/PAP

Towarzyszący od lat zmaganiom zawodowców wyścig Tour de Pologne Amatorów, w tym roku będzie miał wyjątkową obsadę. I szczytny cel. Uczestnicy, na czele z dawnymi gwiazdami peletonu, chcą wspomóc Ryszarda Szurkowskiego w walce o powrót do zdrowia. Start wyścigu wczesnym rankiem 9 sierpnia.

Tour de Pologne Amatorów to impreza, która od 2010 roku organizowana jest przy okazji Tour de Pologne UCI World Tour. W pierwszej edycji wystartowało 700 uczestników, w tym roku na trasę wyruszy ich kilka razy więcej. Zawodnicy będą mieli okazję pokonać rundę królewskiego etapu Tour de Pologne, czyli BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Na tej samej trasie, tego samego dnia, rywalizują później najlepsi zawodowi kolarze świata.

W wyścigu amatorów wystartuje ekipa złożona z byłych mistrzów. W jasnozielonych trykotach z hasłem "TEAM SZURKOWSKI Jedziemy dla Ryśka", pojadą między innymi Czesław Lang, Jan Brzeźny, Henryk Charucki, Jan Faltyn, Jacek Bodyk, Zdzisław Wrona.

 

Koszulki drużyny "SZURKOWSKI TEAM" (fot. materiały prasowe)
 

Ich obecność na linii startu powinna sprawić, że kolarze amatorzy jeszcze chętniej i liczniej wezmą udział w tegorocznej edycji zawodów. A to niezwykle istotne, bowiem część wpisowego uczestników Tour de Pologne Amatorów będzie przeznaczona na pomoc w rehabilitacji Ryszarda Szurkowskiego.

Wielki mistrz ponad rok temu uległ tragicznemu wypadkowi podczas wyścigu Rund um Koln. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, co spowodowało porażenie kończynowe. Przeszedł dwie operacje kręgosłupa, rekonstrukcję twarzy. Obecnie Ryszard Szurkowski przebywa w prywatnej klinice neurologicznej, w której przechodzi - bardzo kosztowną - rehabilitację.

 

Dlatego tegorocznemu TdP Amatorów towarzyszą specjalne charytatywne aukcje. Czesław Lang, na przykład, przekazał swój pakiet startowy VIP z numerem 1 w Tour de Pologne Amatorów.

 

AUKCJA PAKIETU STARTOWEGO CZESŁAWA LANGA

 

Ten pakiet to prestiżowy numer, start z sektora VIP, koszulka kolarska Lang Team, torba sportowa i biografia Czesława Langa.


Ryszard Szurkowski od lat jest wspaniałym ambasadorem i przyjacielem Tour de Pologne Amatorów. Sam stawał na starcie, dawał porady innym, przeprowadzał treningi. Dziś to on potrzebuje pomocy i wspólnie z całym środowiskiem kolarskim chcemy go wspierać – mówi Czesław Lang.

 

Ryszard Szurkowski wspierał organizatora Tour de Pologne, Czesława Langa (fot. PAP)

 

Urodzony w 1946 roku Ryszard Szurkowski to jeden z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych. Dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, legenda Wyścigu Pokoju, który wygrywał aż cztery razy, trzykrotny mistrz świata amatorów, dwunastokrotny mistrz Polski.

 

Wspólnie z kolegami z drużyny w 1972 roku w Monachium i cztery lata później w Montrealu sięgał po olimpijskie srebro. W 1973 roku w Barcelonie zdobył dla Polski pierwszy w historii złoty medal mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego. Wzorowa współpraca przez wiele kilometrów ze Stanisławem Szozdą i piorunująca końcówka, kiedy to na 1300 metrów przed metą oderwał się od bezradnych rywali zapewniły Szurkowskiemu miejsce w galerii największych sław polskiego sportu...

 

Ryszard Szurkowski już przed metą fetuje tytuł mistrza świata 1973 (fot. PAP)

 

Pan Ryszard także po zejściu z roweru z całych sił pracował na rzecz polskiego kolarstwa. Jako trener reprezentacji doprowadził Lecha Piaseckiego do tytułu mistrza świata, a drużynę do olimpijskiego srebra w Seulu.

 

Był znakomitym trenerem, rzutkim organizatorem wyścigów, niestrudzonym popularyzatorem kolarstwa, prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Na niezliczoną ilość sposobów pomagał rzeszom adeptów tego pięknego sportu. Teraz oni chcą pomóc jemu...

 

Ryszard Szurkowski

urodzony: 12 stycznia 1946
*dwukrotny wicemistrz olimpijski (1972, 1976) w jeździe drużynowej na czas;

*indywidualny mistrz (1973) i wicemistrz (1974) świata w wyścigu ze startu wspólnego;

*dwukrotny mistrz świata (1973, 1975) w jeździe drużynowej na czas;

*czterokrotny triumfator Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975);

*pięciokrotny indywidualny mistrz Polski (1969, 1974, 1975, 1978, 1979) w wyścigu szosowym.

 

Ryszarda Szurkowskiego może wesprzeć każdy kibic, wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy nr: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759 z dopiskiem "Ryszard Szurkowski - rehabilitacja"

Szymon Rojek, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie