Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020: Francja pokonała Słowenię w trzech setach

W drugim meczu gdańskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 siatkarze reprezentacji Francji wygrali ze Słowenią 3:0. W pierwszym spotkaniu Polska, również w trzech setach pokonała Tunezję.

Pierwsza odsłona miała bardzo wyrównany przebieg, a wynik oscylował wokół remisu. Trévor Clevenot atakiem z drugiej linii wywalczył piłkę setową dla Trójkolorowych (24:23), ale po chwili atakiem z przesuniętej krótkiej Alen Pajenk doprowadził do rywalizacji na przewagi. Rozstrzygnęły ją autowy serwis Pajenka oraz as serwisowy Benjamina Toniuttiego (26:24).

Set numer dwa rozpoczął się po myśli Słoweńców, ale Francuzi szybko odrobili początkowe straty. Walka punkt za punkt trwała do drugiej przerwy (16:15), potem podopieczni trenera Laurenta Tillie odskoczyli (20:16), wykorzystując błędy własne rywali. Słowenia zdołała jeszcze wyrównać (20:20), ale później punktowali już tylko reprezentanci Francji. Earvin N'Gapeth przedarł się przez blok rywali, dając swej drużynie piłkę setową, a po chwili błąd Słoweńców zakończył tę część meczu (25:20).

Trzecia partia rozpoczęła się od wyraźnej przewagi siatkarzy Słowenii. Po asie serwisowym Klemena Cebulj Francuzi przegrywali na pierwszej przerwie 4:8, a w środkowej części seta rywale jeszcze powiększyli dystans 11:16, potem 12:18. Gdy wydawało się, że ekipa trenera Alberto Giulianiego przedłuży to spotkanie, Trójkolorowi zaczęli odrabiać straty. Jeszcze przy stanie 18:22 wydawało się, że nie dadzą rady... Kluczową rolę odegrał w końcówce Kevin Le Roux. Seria kapitalnych zagrywek środkowego Francuzów przesądziła o ich zwycięstwie 25:23.

Najwięcej punktów: Earvin N'Gapeth (14), Stephen Boyer (11) – Francja; Toncek Stern (13), Klemen Cebulj (10) – Słowenia. Gra Trójkolorowych w tym meczu falowała, ale indywidualności takie jak N'Gapeth i Le Roux przesądziły o ich zwycięstwie. Prezentowali się lepiej w obronie, grali skuteczniej w ataku, natomiast mocną bronią Słoweńców był punktowy blok (2–6).

W sobotę o godzinie 15.00 Polacy zagrają z Francją, a o 18.30 reprezentacja Słowenii zmierzy się z Tunezją. Awans do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 wywalczy triumfator turnieju.

Francja – Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

Francja: Benjamin Toniutti, Nicolas Le Goff, Barthelemy Chinenyeze, Trevor Clevenot, Earvin N'Gapeth, Stephen Boyer – Jenia Grebennikov (libero) oraz Kevin Tillie, Julien Lyneel, Antoine Brizard, Kevin Le Roux, Jean Patry. Trener: Laurent Tillie.
Słowenia: Dejan Vincic, Toncek Stern, Alen Pajenk, Tine Urnaut, Jan Kozamernik, Klemen Cebulj – Jani Kovacic (libero) oraz Gregor Ropret, Mitja Gasparini, Ziga Stern. Trener: Alberto Giuliani.

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio 2020 (Gdańsk, 9–11 sierpnia):

2019-08-09: Polska – Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
2019-08-09: Francja – Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

2019-08-10: Polska – Francja (sobota, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-10: Słowenia – Tunezja (sobota, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-11: Francja – Tunezja (niedziela, godzina 12.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-11: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).