W piątek rozpocznie się sześć turniejów kwalifikacyjnych siatkarzy do IO. W Gdańsku Polacy zmierzą się z Tunezją, Francją i Słowenią, a awans do Tokio zapewnią sobie tylko triumfatorzy tych zmagań. Podobne turnieje rozegrane zostaną także w Warnie (rywalizować będą Bułgaria, Brazylia, Egipt, Portoryko), Rotterdamie (Holandia, Belgia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone), Bari (Włochy, Australia, Kamerun, Serbia), Petersburgu (Rosja, Iran, Kuba, Meksyk) oraz Ningbo (Chiny, Argentyna, Finlandia, Kanada).

 

Na inaugurację gdańskiej imprezy Polacy zmierzą się w piątek o 17:00 z Tunezją, która jest teoretycznie najsłabszą drużyną turnieju kwalifikacyjnego. Zajmuje 22. miejsce w rankingu FIVB, daleko za Polską (4), Francją (9) oraz Słowenią (17). Tunezyjczycy są to w ostatnich latach potentatem na Czarnym Lądzie. W rozegranych w dniach 21–28 lipca w Tunisie finałach mistrzostw Afryki 2019 zdołali obronić tytuł. W meczu o złoto pokonali 3:2 Kamerun.

 

- Nigdy nikogo nie lekceważę i nie chciałbym, żeby to źle zabrzmiało, ale jeśli zamierzamy wygrać z Francją i Słowenią, nie możemy obawiać się Tunezji. To rywal, z którym, przy naszej oczywiście dobrej grze, powinniśmy sobie poradzić. A najważniejszy mecz czeka nas w sobotę i mam nadzieję, że w niedzielę będziemy mogli dokończyć dzieła – mówi przed spotkaniem z Tunezją kapitan reprezentacji Polski Michał Kubiak.

 

Na turniej do Gdańska trener Vital Heynen powołał tę samą "14" zawodników, która rywalizowała w XVII Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. W Krakowie biało-czerwoni pokonali 3:1 Serbię, ulegli 1:3 Brazylii oraz wygrali 3:0 z Finlandią i zajęli drugie miejsce za Canarinhos. Kontuzja wyeliminowała atakującego Bartosza Kurka, zagra natomiast przyjmujący Wilfredo Leon, dla którego będzie to pierwsza walka o konkretny cel w biało-czerwonych barwach.

 

- Gdańsk jest dla mnie symbolicznym miejscem w mojej karierze. W 2013 byłem tu jako trener reprezentacji Niemiec i obserwowałem mecz Polski z Bułgarią. Byłem pod wrażeniem, jak Polacy odśpiewali hymn. Stałem i nagrywałem ten niesamowity moment. Sześć lat później będę tu jako trener gospodarzy i jestem bardzo z tego dumny - mówi Vital Heynen przed rozpoczęciem kwalifikacji olimpijskich.

 

W weekend 9-11 sierpnia odbędzie się pierwszy etap walki o igrzyska. Dodatkową szansę awansu zespoły ze Starego Kontynentu otrzymają na początku stycznia, kiedy zaplanowano turniej kontynentalny. Weźmie w nim udział osiem najwyżej sklasyfikowanych teamów, które nie wywalczyły olimpijskiej kwalifikacji. W stolicy Japonii także zagra tylko zwycięzca.

 

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO w Tokio 2020 (Gdańsk, 9–11 sierpnia):  
 
2019-08-09: Polska – Tunezja (piątek, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-09: Francja – Słowenia (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
 
2019-08-10: Polska – Francja (sobota, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-10: Słowenia – Tunezja (sobota, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
 
2019-08-11: Francja – Tunezja (niedziela, godzina 12.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-11: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).
 

 

Transmisja spotkania Polska - Tunezja w Polsacie Sport. Początek o 17:00, komentują Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga. Wcześniej, o godzinie 16:00, zapraszamy do przedmeczowego studia.