Kolarskie ME: Zwycięstwo Pieters w elicie kobiet

Inne
Kolarskie ME: Zwycięstwo Pieters w elicie kobiet
fot. PAP

Holenderka Amy Pieters zdobyła w sobotę w Alkmaar złoty medal kolarskich mistrzostw Europy w wyścigu ze startu wspólnego elity. Na drugim miejscu finiszowała Włoszka Elena Cecchini, a brąz zdobyła Niemka Lisa Klein. Polki zajęły dalekie miejsca.

Wyścig kobiet przebiegał w trudnych warunkach, przy bardzo silnym wietrze. Wichura spowodowała nawet opóźnienie startu - organizatorzy przesunęli go o pół godziny, a w tym czasie dodatkowo zabezpieczyli trasę, usuwając część banerów i płotków.

 

Tuż po starcie bardzo ostre tempo narzuciły ekipy Holandii i Włoch, przez co peleton błyskawicznie podzielił się na dwie cześci. W pierwszej, blisko 40-osobowej, znalazła się większość faworytek i tylko jedna Polka Katarzyna Wilkos. Przewaga czołowej grupy szybko wzrosła. W połowie dystansu odskoczyła od niej trójka późniejszych medalistek, uzyskując dwuminutową przewagę. Pecha miała natomiast Wilkos, która poturbowała się w kraksie. Polka ambitnie goniła i po kilkunastu kilometrach dołączyła do grupy faworytek. Okazał się jednak, że skutki upadku dokuczały jej tak mocno, że musiała zejść z trasy.

 

Trzy najliczniej reprezentowane w czołówce drużyny - Holandia, Włochy i Niemcy - nie goniły prowadzącej swych koleżanek z prowadzącej trójki zbyt energicznie i w efekcie 60-kilometrowa ucieczka zakończył się powodzeniem. Zdecydowanie najszybsza na finiszu okazała się Pieters, która na mecie przyznała, że dodatkowych sił dodała jej świadomość, że walczy o medal w pobliżu miejsca zamieszkania i gdzie ma wielu kibiców.

 

Najlepsza z Polek - Dorota Przezak zajęła 36. miejsce, ze stratą 6.17 do triumfatorki.

 

Bardziej udany dla polskiej ekipy był rozegrany przed południem wyścig młodzieżowców (do 23 lat), w który Stanisław Aniołkowski zajął czwarte miejsce. Podczas finiszu z kilkudziesięcioosobowej grupy wyprzedzili go Włoch Alberto Dainese, Duńczyk Niklas Larsen i Estończyk Rait Aerm.

 

Dzień wcześniej, w piątek, Marta Lach została wicemistrzynią Europy w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii młodzieżowej (do 23 lat). Złoty medal zdobyła Włoszka Letizia Paternoster, a brąz Holenderka Lonneke Uneken.

 

W niedzielę ostatni akcent mistrzostw - wyścig elity mężczyzn.

 

Wyniki wyścigu o mistrzostwo Europy kobiet (Alkmaar, 115 km) 
 
 1. Amy Pieters (Holandia)   - 2:56.03
 2. Elena Cecchini (Włochy) 
 3. Lisa Klein (Niemcy)  obie ten sam czas
 4. Lorena Wiebes (Holandia)  strata 25 s
 5. Alice Barnes (W.Brytania)
 6. Kirsten Wild (Holandia)  obie ten sam czas
 ...
 36. Dorota Przezak         6.17
 44. Magdalena Sadłecka
 45. Monika Brzeźna 
 49. Weronika Humelt  wszystkie ten sam czas 
 Karolina Perekitko, Łucja Pietrzak, Karolina Karasiewicz, Katarzyna Wilkos - nie ukończyły. 
 
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze