Tokio 2020: Polscy siatkarze awansowali na igrzyska olimpijskie

Polscy siatkarze wygrywając w drugim secie meczu z reprezentacją Słowenii, przypieczętowali awans do igrzysk olimpijskich w Tokio. XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w stolicy Japonii w dniach 24 lipca – 9 sierpnia 2020 roku.

Mistrzowie świata o awans rywalizowali na własnym terenie – w położonej na granicy Gdańska i Sopotu Ergo Arenie. W pierwszym meczu pewnie pokonali 3:0 reprezentację Tunezji. W drugim wykonali milowy krok w kierunku awansu, pokonując reprezentację Francji 3:0. Trójkolorowi byli przed imprezą uznawani za najgroźniejszego przeciwnika podopiecznych trenera Vitala Heynena. W ostatnim meczu musieli urwać rywalom jednego seta lub – w przypadku porażki 0:3 – ugrać 59 punktów.

W niedzielę Polacy dopełnili formalności, wygrywając 25:23 seta numer dwa w meczu ze Słoweńcami. Biało-czerwoni rozpoczęli ten mecz bardzo nerwowo, przegrali pierwszą partię 21:25, ale w drugiej zdołali wyrównać stan meczu i przypieczętować awans.

Reprezentacja Polski po raz dziesiąty zagra w olimpijskim turnieju siatkarzy. W dotychczasowych startach wywalczyła jeden medal – złoty (Montreal 1976). W czterech poprzednich IO (2004–16) kończyli zmagania na ćwierćfinale.