Poniedziałkowe straty Polaków na regatach przedolimpijskich w Japonii

Inne
Poniedziałkowe straty Polaków na regatach przedolimpijskich w Japonii
fot. PAP/EPA

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują w klasie 49er drugie miejsce po trzecim dniu żeglarskich regat przedolimpijskich w Enoshimie. Prowadzenia w klasie 470 nie utrzymały Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń). Poniedziałkowe starty nie były dla Polaków udane, ale zdarzały się im wygrane wyścigi. W klasie Laser Radial swoja pozycję wyraźnie poprawiła Agata Barwińskia.

Po niedzielnych zmaganiach Przybytek i Kołodziński byli liderami w klasie 49er, ale trzeciego dnia zawodów stracili pierwsze miejsce. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk wygrali co prawda czwarty i ostatni tego dnia wyścig (wcześniej zajęli 5., 11. i 6. lokatę), ale i tak spadli w klasyfikacji generalnej na drugą pozycję.

 

Stawkę 21 duetów otwierają złoci medaliści olimpijscy z Rio de Janeiro z 2016 roku Blair Tuke i Peter Burling z Nowej Zelandii, a za Polakami plasują się Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

 

W klasie 49erFX coraz gorsze notowania mają Madeleine Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), które spadły z 15. na 18. pozycję. Na czele 23 ekip nadal znajdują się Brytyjki Saskia Tidey i Charlotte Dobson.

 

Prowadzenia w klasie 470 nie zdołały utrzymać Skrzypulec i Ogar. W poniedziałek Polki żeglowały znacznie gorzej niż podczas dwóch pierwszych dni regat, w których wygrały dwa z trzech startów i zakończyły rywalizację na odległych miejscach – 15., 13. i 14., co sprawiło, że obsunęły się na siódme miejsce. Liderkami są wicemistrzynie świata, Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka, a w tej klasie ściga się 20 załóg.

 

Trzy poniedziałkowe wyścigi spowodowały spore zmiany w klasyfikacji windsurfingowej klasy RS:X mężczyzn. Nowym liderem został trzeci dotychczas Chińczyk Mengfan Gao, na drugą lokatę wśród 24 deskarzy spadł trzeci zawodnik mistrzostw Europy Francuz Thomas Goyard, a z piątego na trzecie miejsce przesunął się Włoch Mattia Camboni.

 

Tuż za podium plasuje się Piotr Myszka, który w niedzielę był dopiero dziewiąty. Reprezentant AZS AWFiS Gdańsk dopłynął w poniedziałek na metę na pierwszej, siódmej i trzeciej pozycji. Awans o jedną lokatę, z siódmej na szóstą, zanotował Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Dwukrotny mistrz olimpijski i aktualny mistrz świata Holender Dorian van Rijsselberge jest siódmy.

 

W tej samej klasie u kobiet rywalizuje 20 zawodniczek, a na czele wciąż znajduje się brązowa medalistka mistrzostw świata Chinka Yunxiu Lu. Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest siódma (w trzecim wyścigu brązowa medalistka olimpijska z Londynu w 2012 roku popełniła falstart), a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) dziewiąta. Trzecie miejsce zajmuje mistrzyni olimpijska z Rio Francuzka Charline Picon, a szóste aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Lilian de Geus.

 

Znaczną progresję w klasie Laser Radial zanotowała Agata Barwińskia (MOS SSW Iława), która awansowała z 32. na 18. pozycję. Z kolei Magda Kwaśna (ChKŻ Chojnice) spadła z 22. na 34. lokatę. W gronie 40 żeglarek najlepiej radzi sobie Belgijka Emma Plasschaert.

 

W klasach 470 i Laser Radial, Laser Standard i Finn zaplanowano 11 startów, natomiast w pozostałych po 13.

 

Regaty przedolimpijskie zakończą się w czwartek. Tego dnia przewidziano podwójnie punktowane wyścigi medalowe w klasach 470 kobiet i mężczyzn, Laser Radial i Laser Standard oraz Finn. Dzień wcześniej wyłonieni zostaną triumfatorzy zmagań w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX oraz katamaranach Nacra 17.

 

Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 klas – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial. W Enoshimie rywalizują ponadto w klasach 49er i 49erFX.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze