Kto lepszy, Messi czy Ronaldo? Naukowcy rozstrzygnęli wieczny spór

Piłka nożna
Kto lepszy, Messi czy Ronaldo? Naukowcy rozstrzygnęli wieczny spór
fot. PAP
Cristiano Ronaldo (z lewej) i Lionel Messi (z prawej) z czasów, gdy Portugalczyk występował w Realu Madryt.

Od wielu lat, pomiędzy kibicami, dziennikarzami i ekspertami futbolowymi toczy się batalia o to, kto jest lepszym piłkarzem, Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo. Rozstrzygnąć ten spór zdecydowali belgijscy naukowcy.

Messi i Ronaldo od ponad dekady dzielą i rządzą światowym futbolem. Wiele osób uważa, że są oni nie tylko najlepszymi piłkarzami naszych czasów, ale również najwybitniejszymi zawodnikami w historii. Kibice jednego i drugiego przerzucają się nawzajem argumentami przemawiającymi za Argentyńczykiem lub Portugalczykiem. W końcu za ten temat wzięli się również naukowcy.

Chodzi dokładnie o informatyków z Uniwersytetu w Leuven, którzy współpracowali z analitykami SciSports. Stworzyli oni odpowiedni program mający za zadanie zliczyć wszelkie działania wykonywane przez piłkarza w trakcie meczu.

- Wartość zawodnika jest determinowana wieloma czynnikami m.in. golami i asystami. Zdobycie bramki to względnie rzadka czynność. Podczas spotkania piłkarz musi wykonać około 1600 działań. Nasz program patrzy na nie wszystkie, podania, strzały, dryblingi i na koniec liczy ich wartość - powiedział profesor Jesse Davis cytowany przez belgijską prasę.

System stworzony przez informatyków zliczał dane Messiego i Ronaldo od sezonu 2013/2014 do 2017/2018. Argentyńczyk uzyskał w tym okresie wynik 1.21, Portugalczyk zaś 0.61. Naukowcy przyznali, że obaj piłkarze szli "łeb w łeb" do roku 2015. Wtedy to Messi zaczął uciekać rywalowi.

- Niektórzy piłkarze wykonują wiele działań, ale nie mających tak dużego znaczenia. Np. Paul Pogba często jest przy piłce, ale rzadko strzela gole. Inni zaś mają mniej kontaktów z futbolówką, ale ich wpływ na drużynę jest większy. Są to m.in. Harry Kane, Mohamed Salah czy właśnie Ronaldo. W przypadku Messiego wygląda to jeszcze inaczej. On wykonuje ogromną liczbę działań o bardzo dużym znaczeniu - dodał inny organizator przedsięwzięcia, Tom Decroos.

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze