FC Barcelona ma nowy stadion

Piłka nożna
FC Barcelona ma nowy stadion
fot. PAP

Camp Nou oczywiście stoi na swoim miejscu i nikt w Barcelonie nie chce żegnać się z katalońską świątynią futbolu. Od 27 sierpnia mistrz Hiszpanii ma jednak już oficjalnie nową arenę, na której swoje mecze rozgrywać będzie drużyna kobieca czy młodzieżowe grupy Barcelony. Mowa o Estadi Johan Cruyff położonym w Sant Joan Despí.

Do tej pory kobiety, piłkarze rezerw czy ekipa Juvenil A występowały na położonym nieopodal Camp Nou Mini Estadi. Wraz z końcem sezonu 2018/2019 arena mogąca pomieścić 15 tysiecy widzów pożegnała się jednak z futbolem i ma zostać zburzona, żeby zrobić miejsce pod budowę Nou Palau Blaugrana. Ekipy grające do tej pory na Mini Estadi przenoszą się teraz na Estadi Johan Cruyff, którego budowa została rozpoczęta we wrześniu 2017 roku w podbarcelońskiej miejscowości Sant Joan Despí.

 

Prace nad wykończeniem nowej areny zostały już sfinalizowane i we wtorek 27 sierpnia nastąpi oficjalna inauguracja stadionu, który może pomieścić 6 tysięcy widzów. W meczu otwarcia zagrają młodzieżowe drużyny Barcelony oraz Ajaksu. Na temat inauguracji nowej areny i wspomnień związanych z grą w Barcelonie wypowiedział się Victor Valdes, który od tego sezonu jest trenerem Juvenil A.

 

- Ciężko jest opowiedzieć o tym w minutę. Chodzi o bardzo silne uczucia. Tutaj się wychowałem. To jest futbol, który dał mi wszystko. Styl gry, którego uczyliśmy się od małego. To jest ta Barca, którą wszyscy dobrze znamy. To jest Johan Cruyff. Na trybunie zasiądzie jego syn Jordi. Trzeba o tym wszystkim pamiętać - powiedział Valdes na konferencji prasowej.

 

Kibice Barcelony już przed trzema laty rozpoczęli akcję, która miała na celu uczczcenie pamięci zmarłego w marcu 2016 roku Johana Cruyffa, dzięki nazwaniu stadionu jego nazwiskiem. Akcja "Estadi Johan Cruyff" nabrała tempa w mediach społecznościowych, dzięki czemu władze Barcelony zdecydowały się nazwać nową arenę właśnie w taki sposób. Żeby oddać hołd Holendrowi, który był piłkarzem i trenerem Blaugrany, powstał również projekt pomnika Cruyffa. Uroczystość związana z odsłonięciem wizerunku legendarnego zawodnika miała miejsce 26 sierpnia przed Camp Nou. Rzeżba jest wykonana z brązu, razem z podstawą mierzy 3,5 metra i waży 1500 kilogramów.

 

Pierwsze spotkanie na Estadi Johan Cruyff można będzie oglądać od 20:30 pod tym linkiem.

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze