MŚ w judo: Kowalczyk wywalczyła brązowy medal

Sporty walki
MŚ w judo: Kowalczyk wywalczyła brązowy medal
fot. PAP/EPA

Julia Kowalczyk (kat. 57 kg) wygrała w Tokio przez ippon z Bułgarką Iweliną Iliewą i zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w judo. We wtorek reprezentantka Polski triumfowała w pięciu z sześciu walk.

W nagrodę otrzymała osiem tysięcy dolarów (dla zawodniczki 6400, dla trenera 1600) i 1000 punktów do rankingu olimpijskiego.

 

Wcześniej zawodniczka Polonii Rybnik pokonała Lam Nok Yeung z Hongkongu, Serbkę Maricę Perisic i Izraelkę Timnę Nelson Levy oraz w pojedynku repesażowym mistrzynię Europy Rosjankę Darię Meżecką. Przegrała tylko w ćwierćfinale, zresztą w pechowych okolicznościach, z broniącą tytułu Tsukasą Yoshidą.

 

Kowalczyk była bliska sprawienia sensacji, bowiem na 18 sekund przed końcem zdobyła waza-ari. Japonka szybko zdołała jednak odrobić straty, a w dogrywce założyła skuteczne trzymanie. W dorobku Yoshidy były już złoto MŚ 2018 i srebro z 2017.

 

W finale w Tokio przegrała z Kanadyjką Christą Deguchi, która wcześniej startowała w ekipie narodowej Kraju Kwitnącej Wiśni (jej rodzice pochodzą z Japonii i Kanady).

 

Na najniższym stopniu podium, obok Kowalczyk, stanęła Brazylijka Rafaela Silva, mistrzyni igrzysk w Rio de Janeiro oraz była mistrzyni i wicemistrzyni globu. Rybniczanka wygrała z nią kilka miesięcy temu podczas Grand Prix w Turcji, zakończonego pierwszą lokatą Polki.

 

Poprzedni medal mistrzostw globu dla Polski wywalczyła Agata Ozdoba-Błach (63 kg) - brąz przed dwoma laty w Budapeszcie. Rok temu w Baku piąte miejsce zajął Damian Szwarnowiecki (81 kg).

 

W 1/16 finału odpadli we wtorek Anna Borowska (57 kg) i Wiktor Mrówczyński (73 kg). Wygrali, odpowiednio, jedną i dwie walki.

 

Wśród mężczyzn w tej kategorii triumfował Japończyk Shohei Ono, który po raz trzeci zdobył złoto MŚ. Wygrywa w latach nieparzystych, w 2013 i 2015 roku (nie startował w 2017), zaś po mistrzostwo olimpijskie sięgnął w 2016.

 

W środę walczyć będą Ozdoba-Błach i Karolina Tałach-Gast (kat. 63 kg), a także Szwarnowiecki i Sebastian Marcinkiewicz (81 kg).

Wyniki:
 
 57 kg kobiet
  1. Christa Deguchi (Kanada)
  2. Tsukasa Yoshida (Japonia)
  3. Julia Kowalczyk (Polska)
   . Rafaela Silva (Brazylia)
 ...
  . Agata Perenc (Polska) odpadła w 1/16 finału
 
 73 kg mężczyzn
  1. Shohei Ono (Japonia) 
  2. Rustam Orujow (Azerbejdżan)
  3. Denis Jarcew (Rosja)
   . Hidajat Hejdarow (Azerbejdżan)
 ...
  . Wiktor Mrówczyński (Polska) odpadł w 1/16 finału
WŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie