W Katowicach wystartowała Ekstraliga szachowa

Inne
W Katowicach wystartowała Ekstraliga szachowa
fot. Rafał Oleksiewicz

– W Polsce jest pięć, a w niektórych województwach nawet sześć poziomów rozgrywkowych, a tu grają sami najlepsi, czołowi arcymistrzowie świata – powiedział wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej Łukasz Turlej. W Katowicach rozpoczął się finał Ekstraligi 2019, czyli Drużynowych Mistrzostw Polski w szachach. W imprezie udział bierze dziesięć zespołów, które przez tydzień rywalizować będą o tytuł, którego broni zespół Wasko Hetman GKS Katowice.

– Dla  nas to bardzo duża promocja, bo szachy przyciągają coraz więcej wspaniałych ludzi. To sport, który kształtuje i rozwija nasz mózg powodując, że jesteśmy w życiu bardziej kreatywni. Trzymam mocno kciuki, choć wiem, że konkurencja, wzmocniona m.in. graczami z zagranicy depcze nam po piętach, ale wierzę w naszych arcymistrzów, którzy zrobią wszystko, by ten tytuł pozostał w Wasko Hetmanie GKS Katowice – stwierdził prezydent Katowic Marcin Krupa.
 
Pięć pierwszych rund rozegranych zostanie w hotelu Arsenal Palace w Chorzowie, gdzie odbyła się także uroczysta gala rozpoczęcia, natomiast cztery ostatnie w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. 
 
– Najbardziej cieszy mnie, że młodzi adepci szachów będą mieli okazję podejść i zobaczyć swoich idoli. W Katowicach bardzo dużo się dzieje, nawet na otwarciu mówiono, że Katowice to taka nieoficjalna stolica szachów w Polsce. Aktualny drużynowy mistrz Polski ma siedzibę w Katowicach, odbywają się tu mniejsze i większe turnieje szachowe, a kilka lat temu mieliśmy Mistrzostwa Europy na głównej płycie Spodka, gdzie zagrało ponad tysiąc zawodników – dodał Turlej, który jest również prezesem Hetmana GKS Katowice.
 
Każda z drużyn składa się z pięciu podstawowych zawodników i przynajmniej jednej zawodniczki, choć oczywiście kobiet może być więcej. Turniej rozgrywany jest systemem kołowym, czyli każdy zespół zagra z każdym. Sponsorem Ekstraligi będzie światowa marka Coca Cola. Organizację imprezy wsparły także Miasto Katowice, COIG SA, WASKO SA, MOKATE i Fundusz Górnośląski SA.
 
W zawodach udział wezmą właściwie wszyscy najlepsi polscy zawodnicy, a wśród nich dwóch superarcymistrzów – Radosław Wojtaszek i Jan-Krzysztof Duda. W mistrzostwach udział potwierdzili również zawodnicy z Czech, Niemiec, Ukrainy, Łotwy, Słowacji, a także wielka gwiazda światowych szachów, Pentala Harikrishna z Indii, który będzie reprezentował barwy VOTUM SA Polonii Wrocław.
 
Drużynowym Mistrzostwom Polski towarzyszyć będzie sporo innych imprez. 
 
– Staramy się, żeby wokół było dużo wydarzeń. Będzie turniej dla dzieci tuż przed rundą ekstraligi, więc gdy będą kończyć będą mogli spotkać się z arcymistrzami. Ciekawym wydarzeniem będzie też turniej o Puchar Prezesa KSSE, gdzie rywalizować będą m.in. przedsiębiorcy i samorządowcy – powiedział Turlej.
 
Wstęp na wszystkie zawody dla kibiców jest wolny. Rywalizacja każdego dnia będzie rozpoczynać się o godzinie 15.00 poza ostatnią rundą, która zostanie rozegrana 5 września o godzinie 10.00.
 
RM, Biuro Prasowe AZS

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze