ME siatkarek 2019: Zwycięstwo Ukrainy na pożegnanie z turniejem

W przedostatnim spotkaniu grupy B mistrzostw Europy siatkarki Portugalii przegrały z Ukrainą 0:3. Obie ekipy nie miały już szans na awans do 1/8 finału i tym meczem pożegnały się z turniejem. Fazę grupową zakończy konfrontacja Polska – Włochy.

Spotkanie dobrze rozpoczęły siatkarki z Portugalii (4:1), ale pięć kolejnych piłek padło łupem Ukrainek (4:6), które przejęły inicjatywę na parkiecie. W środkowej części seta odskoczyły rywalkom (11:16) i wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Tymczasem Portugalki odrobiły straty, a po asach serwisowych Barbary Gomes uzyskały prowadzenie 21:20. Końcówka znów jednak należała do siatkarek z Ukrainy, a dwa ostatnie punkty wywalczyła Nadia Kodola (22:25).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (7:7), wyraźną przewagę uzyskały podopieczne trenera Garija Jegiazarowa. Były one przede wszystkim skuteczniejsze w ataku od przeciwniczek i tym razem wygrały bez większych kłopotów. Dobrą zmianę dała Anastasia Kraiduba. Pojedynczy blok Julii Gierasimowej przyniósł Ukrainkom piłkę setową, a w kolejnej akcji Switłana Dorsman zamknęła tę część meczu asem serwisowym (15:25).

Set numer trzy przyniósł wyrównaną walkę obu ekip. Choć toczył się przy przewadze Ukrainek, rywalki długo utrzymywały punktowy kontakt. W końcówce znów jednak górę wzięło większe doświadczenie siatkarek z Ukrainy. Po asie serwisowym Karyny Denysowej odskoczyły na trzy oczka (16:19), potem dwoma skutecznymi atakami popisała się Kraiduba i było 17:21. Atak Kodoli z lewego skrzydła dał piłkę meczową (18:24), a przestrzelona zagrywka Heleny Monteiro zakończyła to spotkanie (20:25).

Najwięcej punktów: Julia Kavalenka (9), Barbara Gomes (9) – Portugalia; Karyna Denysowa (13), Switłana Dorsman (12), Anastasia Kraiduba (10), Nadia Kodola (10) – Ukraina.

Obie drużyny już wcześniej straciły szansę na awans do 1/8 finału. Taki wynik spotkania oznacza, że reprezentacja Ukrainy zajęła piąte, a Portugalki szóste miejsce w tabeli grupy B. Ukrainki odniosły pierwsze zwycięstwo, a debiutujące w finałach ME Portugalki poniosły pięć porażek; ich jedyną zdobyczą na tym turnieju jest set urwany reprezentacji Belgii.

Portugalia – Ukraina 0:3 (22:25, 15:25, 20:25)

Portugalia: Helena Monteiro, Eliana Durao, Marta Hurst, Aline Rodrigues, Julia Kavalenka, Barbara Gomes – Joanna Resende (libero) oraz Vanessa Rodrigues, Maria Maio, Eduarda Duarte. Trener: Jose Francisco Santos.
Ukraina: Iryna Truszkina, Julia Gierasimowa, Karyna Denysowa, Ołeksandra Peretiatko, Nadia Kodola, Olesia Rychluk – Anastasia Karasowa (libero) oraz Anastasia Kraiduba, Switłana Dorsman, Daria Velykokon, Viktoriia Nikolaiczuk. Trener: Garij Jegiazarow.