Rusza rozbudowa stadionu ŁKS-u

Piłka nożna
Rusza rozbudowa stadionu ŁKS-u
fot. Cyfrasport

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z rozbudową stadionu przy al. Unii w Łodzi, gdzie swoje mecze w ekstraklasie rozgrywają piłkarze ŁKS. Do istniejącej już trybuny w ciągu trzech lat zostaną dobudowane trzy pozostałe. Obiekt będzie mógł pomieścić 18 tys. widzów.

Wykonawca inwestycji w tym tygodniu przejął od miasta teren budowy, co oznacza formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do rozbudowy stadionu.

 

"Trwa już urządzanie miasteczka, czyli zaplecza budowy, przez firmę Mirbud, która podjęła się rozbudowy obiektu przy al. Unii. W tej chwili trwają prace związane z wygrodzeniem placu, a w przyszłym tygodniu zjedzie ciężki sprzęt. Jesteśmy w harmonogramie" – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

 

Paweł Bruger z Mirbudu poinformował, że prace ziemne rozpoczną się w październiku.

 

"Równolegle będą trwały prace projektowe. Umowa przewiduje realizację inwestycji w ciągu 36 miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku. Planujemy, że prace konstrukcyjne na trzech powstających trybunach będą trwały przez cały rok 2020, a przez cały rok 2021 chcielibyśmy skupić się wyłącznie na pracach instalacyjnych i wykończeniowych. Tak, żebyśmy mogli zakończyć prace przed zimą 2021/2022. Postaramy się więc ukończyć inwestycję wcześniej, bo jest to wszystkim na rękę" – wyjaśnił.

 

W pierwszej kolejności mają powstać trybuny od strony wschodniej i południowej, na które są gotowe projekty i pozwolenia na budowę.

 

W czasie budowy piłkarze ŁKS będą mogli rozgrywać swoje mecze na stadionie przy al. Unii, ale na obiekt nie będą wpuszczane zorganizowane grupy kibiców gości. Prowizoryczna trybuna za jedną z bramek, na której ich przyjmowano zostanie bowiem wkrótce rozebrana.

 

Inwestycja będzie kosztować 129 mln zł. Realizująca ją firma Mirbud SA w 2015 roku wybudowała pierwszą część stadionu na historycznych terenach ŁKS. Wówczas za 94 mln zł powstała nowoczesna trybuna na 5,7 tys. miejsc z zapleczem szatniowym i socjalnym oraz boisko.

 

Cały stadion będzie zadaszony i ma pomieścić co najmniej 18 tysięcy widzów. Jego dokładna pojemność będzie znana po zaprojektowaniu ostatniej z trybun (północnej), w której mają znaleźć się przestrzenie komercyjne pod wynajem.

 

Dokończenie budowy stadionu miejskiego będzie ostatnim etapem inwestycji w Centrum Sportu przy al. Unii. W jego skład wchodzi również hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena, treningowe boisko piłkarskie oraz mała hala do gier zespołowych na 3 tys. widzów. 

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze