Vuelta a Espana: Poljański szósty podczas etapu

Paweł Poljański (Bora-hansgrohe) zajął szóste miejsce na szóstym etapie kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Zwyciężył Hiszpan Jesus Herrada (Cofidis). Dziewiąty w klasyfikacji generalnej jest Rafał Majka (Bora-hansgrohe).

W czwartek kolarze mieli do pokonania 198,9 km z gminy Mora de Rubielos do Ares del Maestrat w rejonie Walencji. Herrada miał siedem sekund przewagi nad Belgiem Dylanem Teunsem (Bahrain Merida), który został nowym liderem wyścigu, a trzeci Francuz Dorian Godon (AG2R La Mondiale) stracił do Hiszpana 21 s. Poljański minął metę 39 s po zwycięzcy.

Majka dojechał na 17. pozycji ze stratą 5.44. W "generalce" ma czas o 2.18 gorszy od Teunsa.

Herrada odniósł pierwsze w karierze etapowe zwycięstwo w wielkim tourze, choć w ubiegłorocznej edycji przez dwa dni był liderem wyścigu. Satysfakcję odczuwał tym większą, że dzień wcześniej jego brat i kolega z drużyny Jose zajął trzecie miejsce.

- Dedykuję ten triumf mojemu bratu, mojej rodzinie, mojej partnerce i całemu zespołowi. Czerwona koszulka to coś szczególnego, ale równie ważne jest to zwycięstwo na etapie, moje pierwsze tak ważne - powiedział Hiszpan.

Herrada wygrał dzięki skutecznemu atakowi na ostatnim podjeździe. Wyprzedził Teunsa ok. 200 metrów przed metą.

Dotychczasowy lider Miguel Angel Lopez był w czwartek 14. i spadł na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.

Etapu nie ukończyło czterech zawodników, w tym były lider wyścigu Irlandczyk Nicolas Roche (Sunweb), jeden z kandydatów do końcowego zwycięstwa Kolumbijczyk Rigoberto Uran (EF Education First) i jego partner z drużyny Brytyjczyk Hugh Carthy. Brali udział w kraksie ok. 100 km od startu, podobnie jak lider polskiej grupy CCC Hiszpan Victor de la Parte, który także zakończył udział w wyścigu.

"Rigoberto Uran i Hugh Carthy wycofali się z Vuelty na szóstym etapie. Są w drodze do szpitala, gdzie przejdą badania" - napisał team EF na Twitterze.

Poza tym groźnie wyglądającemu wypadkowi uległ inny kolarz tej ekipy Tejay van Ganderen. Amerykanin zdołał się jednak pozbierać i prawdopodobnie będzie kontynuował udział w wyścigu.

W piątek zawodnicy będą mieli do pokonania 183,2 km z Ondy do Mas de la Costa. Meta jest na szczycie podjazdu, którego nachylenie dochodzi momentami do 21 procent.