MŚ w wioślarstwie: Złoty medal polskiej czwórki bez sternika

Polska czwórka bez sternika w składzie: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski zdobyła w Linzu złoty medal wioślarskich mistrzostw świata. Biało-czerwoni już wcześniej wywalczyli kwalifikację na przyszłoroczną olimpiadę w Tokio.

Polacy wypracowali sobie ok. dwusekundową przewagę już na pierwszych metrach i utrzymywali ją konsekwentnie do samej mety. Pokonali olimpijski dystans dwóch kilometrów w czasie 6.09,86. Drugie miejsce zajęli Rumuni - 6.11,41, zaś trzecie Brytyjczycy - 6.11,71.

To pierwszy medal biało-czerwonych w tegorocznych MŚ, ale nie pierwszy sukces tej czwórki. W czerwcu w tym samym składzie ta osada była druga w mistrzostwach Europy w Lucernie.

Co więcej, Wilangowski, Burda, Brzeziński i Szpakowski byli w przeszłości częścią ósemki, która zdobyła brąz mistrzostw świata w 2014 roku i srebro ME trzy lata później.

Szansę na miejsce na podium w Austrii mają jeszcze cztery polskie osady, z których trzy wystartują w sobotę. Będą to kolejno: Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w czwórce bez sterniczki, broniące tytułu w czwórce podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz rywalizujący w tej samej konkurencji Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański.