Hajto i Kołtoń: Zjechaliśmy na samo dno. Polski futbol obok Gibraltaru i Kosowa

Piłka nożna

Legia Warszawa była ostatnim polskim klubem, który mógł zagrać w fazie grupowej Ligi Europy, jednak okazał się gorszy od Rangers FC. To oznacza trzy lata bez polskiego klubu w europejskich pucharach. Tomasz Hajto i Roman Kołtoń przytoczyli skutki takiego stanu rzeczy...

Tomasz Hajto przytoczył statystykę, wedle której polski futbol klubowy stoi obok takich "potęg" jak Gibraltar, Kosowo, Łotwa czy Wyspy Owcze. Co łączy te wszystkie kraje? Otóż żaden z nich nie miał swojego reprezentanta w europejskich pucharach w ciągu ostatnich trzech sezonów!
 
Przy czym nasz kraj jest zdecydowanie największy ze wszystkich wymienionych. Co więcej, Polska ma więcej ludności niż wszystkie te kraje razem wzięte! (38 milionów - przed Finlandią, która ma 5,5 mln i Irlandią - 4,7 mln).
 
 
- Z całym szacunkiem. Zjechaliśmy na samo dno, jeżeli jesteśmy w grupie z takimi krajami, jak Armenia, San Marino czy Wyspy Owcze... Statystyki nie kłamią, to są trzy lata. Losowanie, które dostała Legia nie było takie złe: to nie był silny Celtic, tylko Rangers, którzy kilka lat temu zostali zdegradowani do ostatniej ligi - powiedział Tomasz Hajto.
 
- Ja patrzę w sensie historycznym. Wiecie dlaczego Legia grała z Europą Gibraltar? Była rozstawiona, bo bazowała na wynikach z poprzednich sezonów. Ostatnie pięć sezonów to brak awansu trzy lata z rzędu. Ranking Legii wynika z awansu Legii do Ligi Mistrzów, a zaraz ranking cofnie się o tyle, że będziemy mieli dużo trudniejszą drogę do fazy grupowej. Mamy 20 podejść polskich klubów i tylko 3 awanse. To jest katastrofa. Czy my za bardzo nie krytykujemy Ekstraklasy? Moim zdaniem za mało - dodał Roman Kołtoń.
 
- Moim zdaniem symbolem niemocy polskich zespołów jest sprzedaż Valencii przez Piast w trakcie eliminacji do pucharów. Więcej pieniędzy byłoby za rundy wstępne eliminacji niż na sprzedaży tego zawodnika, jednak nikt nie wierzył w awans - zakończył Kołtoń.
ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie