Hiszpania pokonana! Polskie siatkarki w ćwierćfinale ME

W meczu 1/8 finału mistrzostw Europy polskie siatkarki pokonały w Łodzi Hiszpanię 3:0 i wywalczyły awans do ćwierćfinału. Rywalem podopiecznych trenera Jacka Nawrockiego w tej fazie turnieju będzie reprezentacja Niemiec.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku (7:7), inicjatywę przejęły reprezentantki Polski. Trudna zagrywka, skuteczna gra w ofensywie, ale też liczne błędy własne rywalek pozwalały powiększać punktowy dystans (14:11, 18:14). W końcówce gospodynie utrzymały przewagę i wygrały 25:20. Seta skutecznym atakiem zakończyła Malwina Smarzek-Godek.

Druga partia rozpoczęła się od zaskakującej przewagi Hiszpanek (0:3, 1:5). Polki szybko odrobiły straty, po zagrywce Natalii Mędrzyk uzyskały nawet przewagę (9:8), ale środkowa część seta znów należała do rywalek (12:16). Zrobiło się nerwowo, ale Polki złapały właściwy rytm i zdołały wyjść z opresji (18:18). Kilka ważnych akcji skończyła Smarzek-Godek, która popisała się również asem serwisowym (20:18). Piłkę setową wywalczyła punktową zagrywką Agnieszka Kąkolewska, a w kolejnej akcji Smarzek-Godek skończyła atak z prawego skrzydła (25:20).

Dwa pierwsze sety padły łupem gospodyń, ale Hiszpanki nie zamierzały składać broni. W trzecim secie toczyły wyrównaną walkę, prezentując kilka udanych akcji w obronie. Polki odskoczyły po dwóch asach serwisowych Magdaleny Stysiak (14:11). Tej przewagi już nie oddały, a w końcówce spokojnie zmierzały po zwycięstwo. Stysiak skutecznym atakiem z prawego skrzydła wywalczyła piłkę meczową (24:18), a serwis rywalek w siatkę (25:19) zakończył to spotkanie i przygodę hiszpańskich siatkarek z mistrzostwami Europy.

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek-Godek (12), Magdalena Stysiak (12) – Polska; Ana Escamilla (17), Jessica Rivero (10) – Hiszpania. Siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego dobrze prezentowały się w obronie, ale popełniły zbyt dużo błędów własnych, by urwać choć seta gospodyniom. Polki lepiej punktowały w ataku i zagrywką (6–3).

W fazie grupowej ME 2019 reprezentacja Polski pokonała kolejno Słowenię (3:0), Portugalię (3:0) oraz Ukrainę (3:1), przegrała w starciu z Belgijkami 2:3, ale w ostatnim meczu niespodziewanie wygrała z wicemistrzyniami świata Włoszkami 3:2. Biało-czerwone zajęły drugie miejsce w grupie i uniknęły w 1/8 konfrontacji z Rosją. Po pokonaniu Hiszpanii, rywalem siatkarek trenera Nawrockiego w walce o półfinał będzie reprezentacja Niemiec, która w 1/8 finału pewnie pokonała Słowenię 3:0. Spotkanie Polska – Niemcy zostanie rozegrane w środę 4 września w Łodzi.

Polska – Hiszpania 3:0 (25:20, 25:20, 25:19)

Polska: Joanna Wołosz, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) oraz Martyna Grajber, Agnieszka Kąkolewska, Martyna Łukasik, Marlena Kowalewska, Paulina Maj-Erwardt (libero). Trener: Jacek Nawrocki.
Hiszpania: Maria Corral Bouza, Aina Berbel, Jessica Rivero, Mabel Caro Gracia, Maria Segura, Ana Escamilla – Alba Sanchez (libero) oraz Helia Gonzalez, Ariadna Priante Frances, Patricia Llabres (libero). Trener: Pascual Saurin.