MŚ koszykarzy: Polska - Rosja. Relacja i wynik na żywo

Mistrzostwa świata koszykarzy wkraczają w kolejną fazę. Czas na drugą rundę grupową, w której nie brakuje świetnie radzącej sobie na chińskich parkietach reprezentacji Polski. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych na tym etapie będzie Rosja. Relacja i wynik na żywo na Polsatsport.pl.

Polacy zaczęli koszykarski mundial od zwycięstwa z Wenezuelą 80:69. Najwięcej emocji dostarczyła druga konfrontacja z gospodarzami. Nie brakowało w niej kontrowersyjnych decyzji sędziowskich na korzyść Chińczyków, ale ostatecznie naszym zawodnikom udało się wygrać 79:76 po dogrywce. Trzecie i zarazem ostatnie starcie w pierwszej fazie mistrzostw to rywalizacja z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Rozpędzeni Polacy zwyciężyli 80:63, kontrolując w pełni przebieg spotkania.

W drugiej fazie turnieju przeciwnikami Biało-Czerwonych są Rosjanie, Argentyńczycy oraz Wenezuelczycy. Z tymi ostatnimi będziemy jedynie toczyć korespondencyjną walkę, ponieważ rywalizowaliśmy w pierwszej rundzie grupowej. Warto zaznaczyć, że przepustkę do ćwierćfinału uzyskają dwie najlepsze ekipy. Na razie na czele znajdują się koszykarzy Albicelestes oraz Polacy z dorobkiem sześciu punktów, natomiast Wenezuela oraz Sborna posiadają pięć "oczek".

Jak Rosjanie radzili sobie w dotychczasowych zmaganiach? Zaczęło się od triumfu nad Nigerią 82:77. Kilka dni później reprezentacja ze wschodu pewnie pokonała Koreę Południową 87:73. Podopieczni Siergieja Bazariewicza zostali zatrzymani w starciu z Argentyną, przegrywając 61:69.

Triumf nad Rosją będzie milowym krokiem w stronę awansu do ćwierćfinału mistrzostw świata. Polacy w ostatnich latach udowadniali, że potrafią pokonać tego rywala. W sierpniu 2017 roku w ramach rozgrywek Supercup wygrali 81:78, natomiast w 2015 roku zwyciężyli 82:72 na EuroBaskecie. W międzyczasie Sborna wygrała także dwukrotnie (89:77 w 2016 roku oraz 88:68 w 2018 roku). Kto teraz przechyli szalę na swoją korzyść?

Relacja na żywo meczu Polska - Rosja od godz. 9:00 na Polsatsport.pl.

Dziękujemy za śledzenie relacji.

Niesamowita historia! Polska pokonała Rosję i jest już praktycznie w ćwierćfinale. Z jednej strony mówimy o reprezentacji, która na mundial awansowała po 52 latach przerwy i dopiero jako 10. zespół z Europy, ale z drugiej - o bardzo silnej psychicznie, o zgranej, o mądrej drużynie, która jest w świetnej formie. Wygrana z Rosją była - uwaga! - dziewiątym z rzędu zwycięstwem w meczu o punkty.

KONIEC MECZU! POLSKA WYGRYWA Z ROSJĄ 79:74! PIĘKNY MECZ!

WACZYŃSKI TRAFIŁ DWUKROTNIE!!!!!!!!!!!

Wolne dla Polaków na osiem sekund przed końcową syreną.

Punkt dla Sbornej i czas dla Mike'a Taylora. Musimy, po prostu musimy to wygrać!

Trafiają Rosjanie za dwa i będą mieć jeszcze rzut wolny.

TEGO JUŻ NAM NIKT NIE ZABIERZE!

Czas dla Rosjan. Blisko, coraz bliżej...

Trafiamy za dwa!!!!

Emocje sięgają zenitu, bo Rosjanie trafiają za trzy!

Salughter trafił raz na dwie próby.

Jest blisko, jest bardzo blisko! Polacy wybronili dwie akcje, w ataku grają długo, cierpliwie. Dokładnie tak, jak powinna grać dojrzała, doświadczona drużyna.

Nie trafili Polacy, ale nie trafili też Rosjanie, którzy następnie faulowali nasz zespół. Mamy wolne na 74 sekundy przed końcem meczu!

Coraz mniej czasu do końca, a Polacy przy piłce!

Czas dla Rosjan.

Ponitka wypadał za boisko i upadając podał do Cela, który trafił za trzy! Coś niesamowitego!

Wymiana ciosów jeśli chodzi o rzuty wolne. Tym razem Rosjanie trafiają, ale tylko raz.

Sokołowski trafił raz, trafił drugi raz i znowu prowadzimy!

I znowu Sborna fauluje. Będą wolne dla Polaków.

Niestety, Rosjanie trafiają za trzy...

Kulig tym razem 1/2.

Rosjanie najpierw zablokowanie pod naszym koszem, a następnie faulują!

Kulig 2/2!

Można pół żartem, pół serio powiedzieć, że tradycyjnie w tym meczu rzuty wolne dla Polaków.

Rzuty wolne dla Rosjan. Mamy remis.

Polacy od kilku akcji mają problemy w ataku, trudniej o dobre pozycje, a rzuty z dystansu nie wpadają. Rosjanie mozolnie odrabiają straty, mnożą się faule. Każde kolejne przewinienie Polaków oznacza rzuty wolne dla rywali. Szykują się ogromne emocje.

Niestety, nie trafiamy za trzy. Na szczęście Rosjanie faulują pod naszym koszem.

Przypadkowe zderzenie Waczyńskiego z Ponitką. Ten drugi z drobnym urazem, prawdopodobnie nosa musi opuścić parkiet.

I znowu trafiają Rosjanie, którzy odrabiają straty. Potrzebna jest skuteczna akcja Biało-Czerwonych.

Odpowiadają Rosjanie.

Waczyński skutecznie z wolnego.

Punkty z faulem Waczyńskiego! A kto podawał? Oczywiście Koszarek!

Polacy przejęli kontrolę, wyszli na prowadzenie. Czy je utrzymają? To może być kluczowy moment spotkania, ale ewidentnie, dzięki pewnej grze Koszarka, dzięki trójce Waczyńskiego, Polacy uwierzyli, że w tej chwili grają lepiej niż Rosjanie. Rywale, dla odmiany, są niepewni. Ależ emocje!

O czas prosi Mike Taylor. Zapowiada się niesamowita końcówka meczu.

Rosjanie nie trafiają za trzy. Poza tym skończył im się czas 24 sekund. Piłka dla Polski.

Piłka zatańczyła na obręczy, a wręcz zatrzymała się na niej po rzucie za trzy Waczyńskiego! Ale wpadła! Prowadzimy z Rosją!!! O czas prosi selekcjoner Sbornej.

Ależ akcja! Niczym w NBA! Koszarek i Cel w akcji Alley oop! Dodatkowo akcja na wagę remisu!

Polacy doprowadzili do remisu, bo świetne minuty rozgrywa... Łukasz Koszarek. 35-letni, niezniszczalny weteran. Trafił dwie trójki, zaliczył piękną asystę przy wsadzie Cela.

Wolne dla Rosjan. Jeden rzut celny, jeden nie.

I Koszarek znowu za trzy!

Przed nami ostatnia kwarta! Będą emocje!

Polacy, aby ten mecz wygrać, muszą przez dłuższy czas utrzymać dobry poziom gry w obronie i w ataku. Dotychczas udawało się albo to, albo to, na dodatek tylko w pojedynczych minutach. To nie jest mecz na wysokim poziomie, ale oba zespoły paraliżuje zapewne stawka, no i oba szachują się swoimi stylami gry - opartymi na obronie, na fizycznej grze, na wymuszaniu fauli.

Kulig 3/3! Koniec trzeciej kwarty. Tracimy do Rosjan tylko trzy punkty.

Na początku trzeciej kwarty był moment, w którym Polacy zagrali lepiej w obronie i ciułali punkty w ataku. Ale Rosjanie dość szybko się pozbierali, nie oddali prowadzenia. Kilka razy rozmontowali polską defensywę i znów kontrolują wynik. Jednocześnie Biało-Czerwoni wciąż są w grze o wygraną, straty nie są wysokie. W końcówce kwarty dobrze zagrali rezerwowi - Koszarek i Kulig.

Nie trafiają Rosjanie, którzy następnie faulują Polaków. Jest szansa na zniwelowanie strat na finiszu trzeciej kwarty.

Mało aktywny w ofensywie Łukasz Koszarek trafia za trzy. Rosjanie odpowiadają za dwa.

Błąd kroków naszego zespołu. Było już tak blisko dogonienia Rosjan, ale znowu tracimy dystans.

Niestety, Rosjanie trafiają za trzy i jeszcze dodatkowo Slaughter faulował jednego z rywali. W sumie cztery oczka Sbornej w jednej akcji...

Slaughter przez moment trzymał wynik w pierwszej połowie, ale teraz chyba zbyt często gra indywidualnie. Polski Amerykanin ma tylko 3/13 z gry, a teraz sfaulował rywala po celnej trójce. Słabszy moment Slaughtera.

Sporo wolnych w tym meczu, zwłaszcza dla Polaków. Co ważne, Polacy są skuteczni. Kulig trafia dwa razy.

Tym razem rzuty wolne dla Rosjan i oczko więcej do ich dorobku.

Błąd 24 sekund. Nie zdążyliśmy oddać rzutu.

Równo z syreną Rosjanie trafiają za trzy punkty.

Rewelacyjna skuteczność Polaków z linii rzutów wolnych - 21/22 to naprawdę świetny wynik! Dzięki tym trafieniom jesteśmy wciąż w grze o wygraną.

Rzuty wolne dla Polaków. Ponitka 2/2.

Cios za cios. Tym razem Rosja.

Są kolejne punkty Polaków.

Mieliśmy szansę wyjść na prowadzenie, ale zabrakło finalizacji. Odpowiedź Rosjan za trzy.

Odpowiadają Rosjanie, ale... Ponitka chwilę później rekontruję!

Waczyński na linii rzutów wolnych. I znowu sto procent skuteczności! Już tylko oczko straty do Sbornej.

Przebudził się Waczyński, który jest aktywny w grze jeden na jednego - wymusza faule, trafia rzuty wolne, Polacy gonią. Przegrywali 29:40, teraz są już bardzo blisko Rosjan. Walka o zwycięstwo trwa!

Waczyński faulowany i kolejne rzuty wolne dla Polaków.

Seria 8:0 dla Polaków! A może być jeszcze lepiej, bo Rosjanie faulują w ataku!

Stuprocentowa skuteczność Waczyńskiego!

Faul techniczny. Będą rzuty wolne dla Polaków, a więc trzy szanse dla Biało-Czerwonych!

Ponitka zablokowany, piłka wciąż dla Polski. Czekamy na pierwsze punkty w tej kwarcie.

Rozpoczynamy trzecią kwartę.

Jeśli chodzi o oceny indywidualne, to - mimo słabszego początku - liderem znów jest Ponitka. Zdobył 12 punktów, ma 3 zbiórki i 2 przechwyty. 7 punktów rzucił Slaughter. Brakuje natomiast trafień Waczyńskiego, który zdobył 5 punktów, ale ma 0/3 za trzy.

Zagrożenia nie stwarzają na razie nasi wysocy - Kulig, Hrycaniuk, Cel i Balcerowski zdobyli w sumie zaledwie 6 punktów.

Podsumowując pierwszą połowę - zasłużone prowadzenie Rosji. Grają lepiej w obronie, łatwiej znajdują dobre pozycje w ataku. Trafili 47 proc. rzutów z gry, zebrali więcej piłek, popełnili mniej strat.

Polacy? Gra jeden na jednego, ale też rotacje w obronie zdecydowanie do poprawienia. Brakuje też dobrego rytmu i zespołowej gry w ataku. Najlepszymi akcjami były te indywidualne Slaughtera i Ponitki. Ten drugi ma już 12 punktów.

Słabo wyglądamy w rzutach z dystansu (2/9), sytuację ratują rzuty wolne - potrafimy wymuszać faule i wykorzystywać szanse z linii (14/15).

Teraz czas na przerwę.

Równo z syreną końcową trafia za trzy Ponitka! Udało się odrobić część strat. Przegrywamy na półmetku rywalizacji 34:40.

Tym razem o czas poprosił selekcjoner reprezentacji Rosji.

Rosjanie świetnie dziś podają sobie piłkę na obwodzie. Nawet jeśli Polacy mają dobre kilka, kilkanaście sekund w obronie, to przeciwnicy grają cierpliwie i znajdują dobre pozycje. W ostatnich minutach trafiali za trzy, stąd wyższe prowadzenie. Nie ma wątpliwości - Rosjanie kontrolują ten mecz, Polacy mają sporo do poprawienia. Na przykład rzuty za trzy - w tej chwili mają 1/8.

I znowu faulują nasi przeciwnicy. Na linii rzutów wolnych Ponitka, który trafia dwukrotnie.

Niesamowicie skuteczni Rosjanie w rzutach za trzy!

Wolne dla Polaków. Przy piłce Ponitka, który dwukrotnie trafia.

Dziesięć oczek przewagi Rosjan.

Najpierw Rosjanie za trzy, a potem odpowiedź Slaughtera, który wziął ciężar na swoje barki.

Błąd Rosjan i jesteśmy przy piłce.

Slaughter trafia za dwa spod kosza.

Kiepski fragment Polaków, znów zobaczyliśmy to, co widzieliśmy w pierwszej kwarcie - Rosjanie, dzięki grze jeden na jednego, ale też akcjom dwójkowym, znajdują pozycje w polu trzech sekund i punktują. Polacy - odwrotnie. W ataku grają dość statycznie, rzadko mijają, a w akcjach tyłem do kosza są podwajani. Przed chwilą w takiej sytuacji błąd kroków popełnił Kulig - to już siódma strata Polaków, a rywale uciekają...

Kolejna przerwa dla Mike'a Taylora...

Błąd kroków i tracimy piłkę.

Rosjanie znowu punktują.

Po czterech pudłach, pierwsza "trójka" Biało-Czerwonych!

Rosyjską obronę bardzo odczuwa Ponitka, który dostaje dziś sporo piłek i ma okazje do gry jeden na jednego, ale ciężko mu to idzie. Lider Polaków pudłuje rzuty (1/4 z gry), przed chwilą, mocno naciskany, stracił piłkę przy linii bocznej. Jeśli silny Ponitka nie radzi sobie z Rosjanami, to znaczy, że ich siła fizyczna jest naprawdę duża.

O czas prosi Mike Taylor. Nie można się temu dziwić.

Błędy, błędy, błędy, w konsekwencji straty, które wykorzystują niemiłosiernie Rosjanie.

Faulują Rosjanie. Hrycaniuk dwa razy skutecznie.

Zupełnie inaczej spisują się jak dotąd nasi rywale...

Niestety, brakuje skuteczności w naszych szeregach. Dwukrotna próba za trzy nieskuteczna.

Twarda walka i punkty dla Rosjan. Cios za cios.

Czas na drugą kwartę. Zaczynamy od celnego rzutu Cela.

Pierwsza kwarta zasłużenie dla Rosjan. Po pierwsze: to oni zagrali twardziej w obronie na początku meczu, wymusili kilka strat Polaków. Po drugie: w końcówce kwarty dość łatwo przedostali się pod nasz kosz, gdzie obrona Biało-Czerwonych była dziurawa.

Polacy, oprócz tego, że popełnili cztery straty, nie mogą wstrzelić się z dystansu (0/3), przegrywają też wyraźnie walkę o zbiórki. Sytuację i wynik ratują rzuty wolne - tu mamy 8/9.

Teraz czekamy na firmową drugą kwartę Polaków - w trzech dotychczasowych meczach MŚ wygrywaliśmy je w sumie aż 62:30.

Niestety, tuż przed końcem pierwszej kwarty Rosjanie znowu trafiają. Przegrywamy 16:22.

Na 15 sekund przed końcową syreną wolne dla Polaków. Skutecznie Sokołowski.

Znowu wolne dla Sbornej i kolejne dwa punkty na jej konto.

Wszystko wskazuje na to, że przegramy pierwszą kwartę. Trafiają Rosjanie.

Podobnie Rosjanie, a więc status quo jeśli chodzi o wynik.

Waczyński raz celnie, raz nie z rzutów wolnych.

Zbliżamy się do końcówki pierwszej kwarty. Rosja znowu na prowadzeniu.

Dwukrotnie skutecznie trafił Sokołowski.

Po serii zmian Mike'a Taylora Polacy zaczęli bronić aktywniej, agresywniej. Rosjanie nie mają już tyle miejsca pod koszem, co na początku kwarty. W ataku można pochwalić Adama Waczyńskiego, który - trochę inaczej niż zwykle - twardo wbija się pod kosz, jest w tych wejściach skuteczny.

Faul Rosjan i rzuty wolne dla Polaków.

Odpowiedź Rosjan spod kosza.

Rosjanie nie trafiają za trzy. Szybka odpowiedź naszego zespołu. Slaughter za dwa.

Irytują kolejne straty Polaków - już cztery. Z jednej strony biorą się one z niezłej, agresywnej obrony Rosjan, ale też niektóre podania Biało-Czerwonych są po prostu niedokładne. Tak, jak to ostatnie w wykonaniu A.J. Slaughtera.

Jeden rzut, jeden punkt. A Polacy znowu tracą piłkę... Nerwowy początek Biało-Czerwonych.

Najpierw niecelny rzut za trzy Rosja, a potem strata piłki naszego zespołu. Znowu szansa dla Sbornej na powiększenie wyniku po rzutach wolnych.

W ostatnich minutach bardzo aktywny - a także skuteczny - jest Mateusz Ponitka. Lider naszej reprezentacji potrzebuje jednak większego wsparcia w ataku od kolegów.

Ponitka dwukrotnie celnie.

Faulowali Rosjanie i mamy rzuty osobiste.

Na razie potwierdza się pewna prawidłowość - rywale Polaków w pierwszych kwartach dobrze rzucają za trzy. Rosjanie trafili już dwie trójki. A na dodatek znów przechwycili piłkę.

Niestety, Rosjanie kolejny raz trafiają za trzy.

Odrabiamy straty!

Znowu skuteczni Rosjanie.

Ciężki początek Polaków, w pierwszych minutach widać przewagę fizyczną Rosjan. Rywale agresywną obroną wypychają nas daleko na obwód.

Waczyński zdobywa pierwsze punkty dla Polaków!

Cel był sam na sam z koszem, ale nie dał rady zapunktować. Szybka akcja Rosjan, ale też nieskutecznie.

Niestety, tracimy piłkę, kontra rywali i celny rzut za trzy...

Pierwsze rzuty osobiste dla Rosjan. Oba celne.

Zaczynamy!

Aaron Cel, A.J Slaughter, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Adam Hrycaniuk - to wyjściowa piątka Biało-Czerwonych.

Czas na hymny. Już za chwilę zaczynamy!

Tuż przed meczem FIBA przypomina najlepsze akcje Mateusza Ponitki z meczów w Pekinie.

Coraz mniej czasu do rozpoczęcia meczu! Rosyjskie media spokojnie podchodzą do tej rywalizacji.

MŚ koszykarzy: W Rosji optymizm przed meczem z Polską

Rosyjska prasa optymistycznie ocenia szanse Rosjan na awans do ćwierćfinałów mistrzostw świata koszykarzy. Dziennikarze twierdzą, że Polska i Wenezuela to zespoły, z którym da się wygrać, jednak pod warunkiem, że Sborna zagra zespołowo i uniknie błędów popełnionych w środowym spotkaniu z Argentyną. Z Polakami Rosjanie zagrają w piątek, z Wenezuelą w niedzielę.

Co o najbliższym meczu Polaków sądzi były reprezentant, Michał Ignerski?

Ignerski o meczu z Rosją: Ważny dobry początek

Determinacja, poprawienie skuteczności i dobry początek to zdaniem byłego reprezentanta Polski Michała Ignerskiego klucz do odniesienia przez biało-czerwonych zwycięstwa nad Rosją w piątkowym meczu mistrzostw świata koszykarzy w Chinach. - Pokonać gospodarzy, a teraz jeszcze Rosję to byłoby coś pięknego. Jestem optymistycznie nastawiony do tego spotkania. Rosja nie jest nadzwyczajnym zespołem.

Przedstawiamy grać statystyk indywidualnych. W czołówce nie brakuje polskich zawodników.

MŚ koszykarzy: Ponitka w czołówce klasyfikacji indywidualnych

Mateusz Ponitka zajmuje lokaty w czołowej dziesiątce trzech klasyfikacji indywidualnych po pierwszej fazie grupowej mistrzostw świata koszykarzy w Chinach. Lider polskiego zespołu w tym turnieju jest m.in. siódmy w klasyfikacji bloków (średnia 1,7) oraz dziesiąty na liście strzelców (17,3 pkt) i pod względem skuteczności rzutów za dwa punkty (60,9 proc.).

Rosja to z pewnością wymagający rywal. Poniżej przedstawiamy sylwetkę naszego piątkowego rywala.

MŚ koszykarzy: Rosja, czyli zespół (teoretycznie) silniejszy niż Polska

Koszykarze Rosji jako pierwsi staną na drodze Polaków w walce o ćwierćfinał rozgrywanych w Chinach mistrzostw świata. Mecz w Foshanie zostanie rozegrany w piątek, zwycięstwo naszej drużyny może jej dać awans do czołowej ósemki. Czy pokonanie Rosjan jest możliwe, czy to raczej zadanie z rodzaju niewykonalnych? Przyjrzyjmy się najbliższemu rywalowi reprezentacji Polski.

Na obecną chwilę Argentyńczycy oraz Polacy mają sześć punktów na koncie, podczas gdy Rosjanie i Wenezuelczycy posiadają pięć oczek.

W drugiej fazie grupowej Polacy znaleźli się w grupie I, gdzie oprócz Rosjan są wspomniane zespoły Argentyny oraz Wenezueli. Z tymi drugimi nasi zawodnicy mieli już okazję "skrzyżować rękawice", natomiast z Albicelestes zmierzymy się w niedzielę. Do ćwierćfinału mundialu zakwalifikują się dwa pierwsze zespoły.

W tym samym czasie Rosjanie zwyciężyli Nigerię 82:77, Koreę Południową 87:73 i przegrali z Argentyną 61:69.

Przypomnijmy, że w zmaganiach, które toczą się w Chinach, Biało-Czerwoni zaczęli od trzech zwycięstw w pierwszej fazie grupowej. Polacy pokonali odpowiednio Wenezuelę 80:69, gospodarzy po dogrywce 79:76 oraz Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63.

Witamy w relacji meczu drugiej fazy grupowej mistrzostw świata koszykarzy. Pierwszym rywalem reprezentacji Polski na tym etapie rozgrywek jest Rosja. Początek rywalizacji o godz. 10:00.