Skrzypulec mistrzynią Polski jedenasty raz z rzędu

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) zdobyła w Gdańsku 11. z rzędu tytuł żeglarskiej mistrzyni Polski w klasie 470. 30-letnia sterniczka i jej starsza o siedem lat załogantka Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń), które ścigały się z mężczyznami, wygrały dziewięć wyścigów.

Trzecia załoga rozegranych w sierpniu regat przedolimpijskich w Enoshimie zdecydowanie zajęła też pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Skrzypulec i Ogar wygrały dziewięć startów i w niedzielę nie musiały już rywalizować w ostatnim podwójnie punktowanym wyścigu medalowym.

Cztery pierwsze i dwa ostatnie złote medale MP Skrzypulec wywalczyła z Ogar, a ponadto dwa razy triumfowała z Natalią Wójcik (SEJK Pogoń) i trzy z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice).

Drugiej "10" złotych medali nie otworzył natomiast w klasie 49er Łukasz Przybytek. 30-letni sternik AZS AWFiS Gdańsk, który od 2012 roku tworzy niepokonany w Polsce duet ze swoim załogantem i klubowym kolegą Pawłem Kołodzińskim (wspólnie dwa razy startowali w igrzyskach olimpijskich), wycofał się po pierwszym dniu rywalizacji skiffistów.

- Podjęliśmy taką decyzję ze względu na drobne problemy zdrowotne Łukasza. Zostać mistrzem Polski to duży splendor, ale to nie jest dla nas najważniejsza w tym roku impreza. Priorytetem są zaplanowane na początku grudnia w Auckland mistrzostwa świata, podczas których chcemy uzyskać olimpijską kwalifikację dla kraju. Do Nowej Zelandii wyjedziemy już na początku listopada, natomiast wcześniej czekają nas dwa zgrupowania i regaty treningowe we francuskim Breście - powiedział PAP Kołodziński.

Przy absencji trzeciej ekipy przedolimpijskich regat po raz pierwszy prymat w kraju wywalczyli ubiegłoroczni wicemistrzowie Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

Pod nieobecność kontuzjowanego broniącego tytułu Piotra Kuli (GKŻ Gdańsk), który ma na koncie osiem tytułów mistrza kraju, w klasie Finn najlepszy okazał się ubiegłoroczny brązowy medalista Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), a kolejne miejsca zajęli reprezentanci UKŻ Wiking Mikołaj Lahn i Sebastian Kalafarski.

W klasach Laser Radial i Standard sukcesu z zeszłego roku nie powtórzyli Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń). Ten duet, który uplasował się na drugim stopniu podium, został zdetronizowany przez klubowych kolegów - Wiktorię Gołębiowską i Tadeusza Kubiaka. Trzecie lokaty przypadły Magdalenie Kwaśnej (ChKŻ Chojnice) i Dawidowi Kani (ŻLKS Kiekrz Poznań).

W katamaranach Nacra 17 zwyciężyli Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska – załoga UKS Navigo Sopot wygrała komplet 12 wyścigów.

Od czwartku do niedzieli u ujścia Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich w Gdańsku rywalizowało 146 zawodników.

Z przedstawicieli olimpijskich konkurencji zabrakło jedynie deskarzy, którzy przygotowują się do mistrzostw świata. Te regaty odbędą się w dniach 22-28 września na włoskim jeziorze Garda i będą dla nich drugą wewnętrzną olimpijską kwalifikacją.

Mistrzowie Polski w windsurfingowej klasie RS:X wyłonieni zostali pod koniec lipca podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days. Wygrali Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która po raz siódmy z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium, oraz Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Polacy mają na razie olimpijską nominację w czterech z 10 konkurencji – RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.