Kolejnych jedenaścioro Rosjan dopuszczonych do startu w MŚ w Dausze

Inne
Kolejnych jedenaścioro Rosjan dopuszczonych do startu w MŚ w Dausze
fot. PAP

Kolejnych jedenaścioro Rosjan może startować pod neutralną flagą w zawodach międzypaństwowych, m.in. w rozpoczynających się 27 września mistrzostwach świata w Dausze - poinformowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Jak podano, łącznie 128 zawodnikom z tego kraju nadano taki status, a wnioski 58 odrzucono.

 

Na liście dopuszczonych do startu jest Michaił Akimienko, który w lipcu uzyskał w skoku wzwyż 2,33, co jest drugim z najlepszych tegorocznych wyników na świecie.

 

Rosyjska federacja w odpowiedzi na wtorkowy komunikat IAAF poinformowała, że tego dnia na występ w Katarze nie zezwolono 18 sportowcom z tego kraju. W tym gronie są m.in. skacząca wzwyż Anna Cziczerowa, chodziarka Jelena Łaszmanowa, specjalizująca się w biegu na 400 m Antonina Kriwoszapka i startująca na 800 m Jekaterina Pojstogowa. Wszystkie mają ma koncie dopingowe wpadki.

 

Cziczerowa to złota medalistka olimpijska z Londynu i mistrzyni świata z 2011 roku, która z powodu przyłapania na stosowaniu niedozwolonych środków straciła m.in. brąz igrzysk w Pekinie i srebro MŚ z 2009 roku. Łaszmanowa zaś wywalczyła olimpijskie złoto w Londynie na dystansie 20 km.

 

Rosyjscy lekkoatleci nie mogą startować w barwach narodowych na arenie międzynarodowej od listopada 2015 roku i wykrycia zinstytucjonalizowanego systemu dopingu w tym państwie. Mogą jednak zostać dopuszczeni do takich zawodów pod neutralną flagą, jeśli przejdą weryfikację i specjalny komitet ds. walki z dopingiem nie będzie miał wobec nich zastrzeżeń.

 

W MŚ sprzed dwóch lat na tej zasadzie wystąpiło 19 Rosjan, a w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy - 29.

 

IAAF na posiedzeniu w Dausze 23 września ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego cofnięcia zawieszenia rosyjskiej federacji. Dane z laboratorium w Moskwie, które w latach 2011-15 stanowiło centrum działań związanych ze zinstytucjonalizowanym procederem dopingowym w Rosji, wciąż są analizowane przez Athletics Integrity Unit (AIU), organizację odpowiedzialną za kwestie uczciwości i dopingu w lekkoatletyce.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze