Liga Mistrzów: Osiem goli w Salzburgu! Nastolatek jak Rooney

Efektowny debiut w Lidze Mistrzów zanotował 19-letni Erling Braut Haland. Napastnik Salzburga w pierwszej połowie spotkania z Genk strzelił hat-tricka. Ostatecznie mistrzowie Austrii na inaugurację zmagań w fazie grupowej Ligi Mistrzów wygrali 6:2.

Norweg wpisał się na listę strzelców już w 2 minucie meczu. Kolejne trafienia dołożył w 34. minucie i w doliczonym czasie pierwszej połowy. Oprócz niego bramki dla gospodarzy zdobyli Hee-Chan Hwang i Dominik Szoboszlai. Belgowie odpowiedzieli golem Jhona Lucumiego z 40 minuty.

Na początku drugiej połowie goście strzelili drugiego gola za sprawą Dieumerci Ndongali. Ich radość z tego faktu nie trwała jednak długo, gdyż kilkanaście minut później golkiper Genk musiał po raz szósty wyciągać piłkę z siatki. Tym razem dał się zaskoczyć Andreasowi Ulmerowi. Ostatecznie szalone spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2. Salzburg po pierwszej serii gier jest liderem grupy E. W drugim spotkaniu Napoli pokonało Liverpool (2:0) po golach Driesa Mertensa i Fernando Llorente.

Haland, który w meczu z Genk zszedł z boiska w 72. minucie przy owacji na stojąco, został tym samym pierwszym nastolatkiem od 2004 roku, który co najmniej dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w debiucie w Lidze Mistrzów. Ostatnim, który tego dokonał, był Wayne Rooney w spotkaniu Manchesteru United z Fenerbahce (6:2). 19-latek stał się też ósmym piłkarzem w historii, który w debiucie w Champions League popisał się hat-trickiem. Jakby tego było mało, w siedmiu dotychczasowych meczach austriackiej Bundesligi rosły snajper strzelił już 11 goli. Dorzucił do tego pięć asyst.

Co ciekawe nie jest to pierwszy wyczyn bramkowy młodego Norwega, o którym mówi cały piłkarski świat. Podczas młodzieżowych mistrzostw świata do lat 20, które kilka miesięcy temu odbyły się w Polsce, Haland strzelił... dziewięć goli w spotkaniu fazy grupowej przeciwko Hondurasowi (12:0). Wyczyn ten zagwarantował mu tytuł króla strzelców całej imprezy.

FC Salzburg - KRC Genk 6:2 (5:1)
Bramki: Haland 2, 34, 45, Hwang 36, Szoboszlai 45+2, Ulmer 66 - Lucumi 40, Samatta 52

FC Salzburg: Cican Stankovic - Rasmus Kristensen (84. Patrick Farkas), Andre Ramalho, Maximilian Woeber, Andreas Ulmer - Takumi Minamino, Antoine Bernede, Zlatko Junuzović, Dominik Szoboszlai (62. Masaya Okugawa) - Erling Braut Haland (72. Patson Daka), Hee-Chan Hwang

KRC Genk: Gaetan Coucke - Joakim Maehle, Sebastien Dewaest, Jhon Lucumi, Jere Uronen - Sander Berge, Patrik Hrosovsky, Bryan Heynen (85. Paul Onuachu) - Dieumerci Ndongala (72. Ianis Hagi), Junya Ito (46. Theo Bongonda) - Ally Mbwana Samatta

Żółte kartki: Kristensen, Bernede, Szoboszlai - Bongonda, Samatta

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.