Pekin 2022: Panda maskotką igrzysk

Zimowe
Pekin 2022: Panda maskotką igrzysk
fot. PAP

Panda, którą nazwano Bing Dwen Dwen, będzie maskotką zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku - poinformował komitet organizacyjny. Na prezentacji pojawili się m.in. wicepremier Chin Han Zheng i szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Jak wyjaśniono podczas ceremonii na arenie lodowej Shougang, "Bing" oznacza lód, a "Dwen Dwen" to pieszczotliwe określenie dziecka.

 

Panda jest w większości biała (jak lód), co symbolizuje czystość i siłę. Ma czarne kończyny i uszy, a na lewej łapce namalowano serce, nawiązuje do chińskiej gościnności. Jej twarz otacza kolorowy okrąg, który ma kształtem przypominać tor do łyżwiarstwa szybkiego National Speed Skating Oval - jednej z głównych aren olimpiady.

 

- To będzie znakomity ambasador zimowych igrzysk w Pekinie. Skupia w sobie charakterystyczne elementy Chin i chińskiego narodu - skomentował Bach.

 

We wtorek przedstawiono także maskotkę igrzysk paraolimpijskich. Została nim postać w kształcie ważnego w chińskiej tradycji czerwonego lampionu - Shuey Rhon Rhon. Pierwszy człon nazwy oznacza "śnieg", a dwa pozostałe - "tolerować" i "łączyć".

 

Stolica Chin to pierwsze miasto w historii igrzysk, które zostało gospodarzem olimpiady letniej (w 2008 roku) i zimowej.

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie