Tokio 2020: Dwie łotewskie pary z kwalifikacją olimpijską w siatkówce plażowej

Siatkówka
Tokio 2020: Dwie łotewskie pary z kwalifikacją olimpijską w siatkówce plażowej
fot. Cyfrasport

Dwie łotewskie pary Tina Graudina i Anastasija Kravcenoka oraz Martin Plavins i Edgars Tocs, a także Włosi Daniele Lupo i Paolo Nicolai oraz Hiszpanki Elsa Baquerizo i Liliana Fernandez wywalczyli w chińskim Haiyang kwalifikację olimpijską w siatkówce plażowej.

Turniej odbywał się w chińskim Haiyang. Polacy - Katarzyna Kociołek i Kinga Wojtasik oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak - zmagania zakończyli na trzeciej fazie grupowej.

 

W decydujących starciach Graudina i Kravcenoka pokonały Czeszki Barborę Hermannovą i Marketę Slukovą 2:1 (21:17, 15:21, 17:15), a Baquerizo i Fernandez okazały się lepsze od Niemek Sandry Ittlinger i Chantel Laboureur 2:1 (18:21, 21:17, 15:10).

 

Graudina i Kravcenoka są pierwszą kobiecą parą z Łotwy, która zagra na igrzyskach. Wcześniej więcej sukcesów odnosili panowie z tego kraju.

 

Wśród mężczyzn Plavins i Tocs wygrali z Rosjanami Ilją Leszukowem i Konstantinem Siemenowem 2:1 (12:21, 22:20, 15:8), a Lupo i Nicolai pokonali Holendrów Aleksandra Brouwera i Roberta Meeuwsena 2:0 (21:17, 21:19).

 

Do imprezy w Haiyang przystąpiło po 16 par żeńskich i męskich. Bilety do Tokio dla swojej krajowej federacji wywalczyły po dwa najlepsze duety u kobiet i u mężczyzn.

 

Turniej miał zupełnie inną formułę niż typowe imprezy World Tour. Składał się aż z trzech faz grupowych. W pierwszej 16 par zostało podzielonych na cztery grupy, a awans wywalczyły po trzy najlepsze z każdej z nich (każdy duet rozgrywał po dwa mecze w grupie). W drugiej z czterech trzyzespołowych grup do kolejnego etapu przeszły po dwie czołowe ekipy. W trzeciej z kolei zostały one podzielone na dwie grupy czterozespołowe, a do fazy finałowej dostały się po dwie najlepsze pary.

 

W decydującym etapie duet, który zajął pierwsze miejsce w jednej z grup trzeciej fazy, zmierzył się z drugą ekipą drugiej grupy. Miejsce w turnieju olimpijskim dla swojej federacji narodowej wywalczyli zwycięzcy tych dwóch spotkań.

MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze