Przed rozpoczęciem turnieju na pierwszym miejscu wśród kandydatów do tytułu, zarówno u bukmacherów, jak i wszystkich fachowców stawiana była Nowa Zelandia. W Japonii "All Blacks" bronią tytułu i jako pierwsza drużyna w historii stają przed szansą zdobycia mistrzostwa świata trzeci raz z rzędu. Nowozelandczycy triumfowali bowiem w 2011 roku, gdy turniej odbywał się w ich kraju, oraz cztery lata temu w Anglii. 

 

W pierwszym meczu turnieju, w sobotę Nowa Zelandia pokonała dość pewnie innych kandydatów do tytułu, dwukrotnych zdobywców Puchar Świata - rugbistów RPA 23:13 (skrót znajdziecie TUTAJ). 

 

- W meczu z RPA Nowa Zelandia była drużyną dojrzalszą, bardziej widowiskową, świetnie przygotowaną motorycznie. All Blacks potwierdzili opinie, że są kandydatem numer 1 do tytułu, ale zaraz za nimi stawiałbym zespół z Południowej Afryki - uważa Kopyt. - Springboks do swojej bardzo mocnej fizycznej gry dodali bardzo dobrą grę nogą - w tym elemencie bryluje Henrde Pollard. Dla nie obie te drużyny mogą znów spotkać się w wielkim finale - uważa były trener reprezentacji Polski. 

Wedle eksperta Polsatu Sport na trzecim miejscu wśród drużyn, które mogą sięgnąć po tytuł należy ustawić Irlandię, która w niedzielę bardzo pewnie pokonała swego odwiecznego rywala - Szkocję 23:3 (skrót TUTAJ). 

 

- Irlandia prezentuje się dużo lepiej niż choćby podczas tradycyjnego, rozgrywanego na początku roku Turnieju Sześciu Narodów (w tym sezonie zajęła trzecie miejsce za Walią i Anglią). Przed rozpoczęciem turnieju w Japonii mówiłem, że mój finał marzeń to Nowa Zelandia - Irlandia i wciąż uważam, że jest możliwy, ale teraz na drugie miejsce wysunęło się moim zdaniem RPA - uważa szkoleniowiec. 

 

- Anglia i Walia wygrały łatwo swoje mecze. Wydaje się, że oba zespoły nie pokazały pełni swoich możliwości, ale widzę je niżej, przynajmniej na razie - ocenia Kopyt. Anglia w niedzielę pokonała Tonga 35:3, a Walia w poniedziałek, po bardzo widowiskowym meczu wygrała z Gruzją 43:14 (skrót TUTAJ). 

 

Kopyta zapytaliśmy też o szanse Francji, która przed turniejem nie była wymieniana w gronie faworytów, choć dwa razy grała w finale Pucharu Świata i tylko raz - cztery lata temu - nie zagrała w półfinale. Trójkolorowi w najlepszym z dotychczasowych meczów, w sobotę pokonali 23:21 Argentynę (skrót TUTAJ). Warto przypomnieć, że w tej samej grupie gra Anglia, a do ćwierćfinału awansują tylko dwie drużyny. 

 

- Francuzów oceniam nie tylko pod kątem tego turnieju, ale także tego za cztery lata, w 2023, gdy będą gospodarzami Pucharu Świata. Ta drużyna jest budowana trochę na przyszłość. Pozytywnie zaskakuje, ale nie sądzę, by było stać ja na więcej niż na półfinał - ocenia Kopyt, który ma za sobą występy w paryskim Stade Français. 

 

Kto może zaskoczyć? Czy Japończycy mogą być pierwszą w historii drużyną, która wyrzuci z turnieju starą, wielką nację rugby (Szkocję), jakie szanse ma Rosja we wtorkowym meczu z Samoa. To wszystko w załączonym materiale wideo. 

 

Polsat Sport pokaże wszystkie 48 meczów japońskiego Pucharu Świata. Poniżej plan transmisji do soboty 28.09. 

 

Wtorek. 24.09
12.15 Polsat Sport: Rosja – Samoa

 

Środa. 25.09
7.15 Polsat Sport: Fidżi – Urugwaj

 

Czwartek. 26.09

9.45 Polsat Sport: Włochy – Kanada
12.45 Polsat Sport: Anglia – USA

 

Sobota. 28.09
6.45 Polsat Sport News: Argentyna Tonga
9.15 Polsat Sport News: Japonia – Irlandia
11.45 Polsat Sport News: RPA – Namibia.

 

WYNIKI I TABELE PŚ W RUGBY