14 lat temu "Złotka" obroniły tytuł mistrzyń Europy

Siatkówka
14 lat temu "Złotka" obroniły tytuł mistrzyń Europy
fot. PAP

25 września 2005 roku to bardzo szczęśliwy dzień dla polskiej siatkówki. Właśnie wtedy reprezentacja Polski kobiet obroniła tytuł mistrzyń Europy w decydującym meczu pokonując w wielkim stylu Włoszki.

Polki wyruszyły do Zagrzebia w roli faworytek. W głowach siatkarek i trenerów pozostałych zespołów, a także kibiców pozostał obraz zespołu, który dwa lata wcześniej w Turcji niespodziewanie wywalczył złoty medal czempionatu Starego Kontynentu.

 

W fazie grupowej Biało-Czerwone nie napotkały problemów. Pewnie wygrały wszystkie pięć spotkań kolejno z Azerbejdżanem (3:0), Niemcami (3:2), Chorwacją (3:1), Rumunią (3:0) oraz Serbią i Czarnogórą (3:1).

 

Meczem, który rozgrzał do czerwoności nie tylko fanów, ale przede wszystkim same siatkarki był półfinał z Rosjankami. Negatywnym bohaterem spotkania został sędzia, który podjął kilka bardzo kontrowersyjnych decyzji w kluczowych momentach spotkania. Nie można było jednak kwestionować jego wyborów, bo były to czasy, w których nie istniał przecież system wideoweryfikacji.

 

W finale Biało-Czerwone zaprezentowały się fenomenalnie pokonując Włoszki, które były wówczas mistrzyniami świata. Tylko w trzeciej odsłonie siatkarki Italii przejęły inicjatywę. Podopieczne Andrzeja Niemczyka potwierdziły, że przydomek "Złotka" pasuje do nich jak ulał. Najlepszą siatkarką turnieju wybrana została przyjmująca Dorota Świeniewicz.

 

Zwycięski skład reprezentacji Polski z 2005 roku: Natalia Bamber-Laskowska, Izabela Bełcik, Małgorzata Glinka-Mogentale, Aleksandra Jagieło, Joanna Mirek, Agata Mróz, Sylwia Pycia, Milena Rosner, Katarzyna Skowrońska, Magdalena Śliwa, Dorota Świeniewicz, Mariola Zenik.

CM, pzps.pl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze