Zjednoczona Liga VTB: Minimalna porażka Stelmetu na inaugurację

Koszykarze Stelmetu Enea BC ulegli na wyjeździe Chimkom Moskwa 75:79 (13:16, 18:24, 20:20, 24:19) w meczu inaugurującym 11. sezon Zjednoczonej Ligi VTB. Kolejne spotkanie rozegrają 1 października w Zielonej Górze z Zenitem Sankt Petersburg, w którym występuje Mateusz Ponitka.

Przed rokiem w swoim pierwszym w historii występie w lidze VTB Stelmet wygrał na Białorusi ze Cmokami Mińsk 88:71. Tym razem poszło gorzej, bo nie udało się wywalczyć punktów, ale rywal był zdecydowanie silniejszy.

W debiutanckim meczu w obecnych rozgrywkach gracze z Energa Basket Ligi niespodziewanie mocno postawili się jednemu z faworytów, mającemu w składzie byłych graczy NBA - Szweda Jonasa Jerebko, Łotysza Dairisa Bertansa czy Rosjanina Siergieja Karasiowa. Pierwsza połowa, wygrana przez gospodarzy 40:31, przebiegała jeszcze pod ich dyktando. Po przerwie, szczególnie w czwartej kwarcie, drużyna z Zielonej Góry zmniejszyła straty.

O zwycięstwie zespołu słynnego litewskiego zawodnika i trenera Rimasa Kurtinaitisa przesądziła lepsza, 66-procentowa skuteczność w rzutach za dwa punkty (24/36 - Stelmet 17/37). Za trzy lepiej trafiali podopieczni chorwackiego szkoleniowca Żana Tabaka (10/22 - Chimki 7/29), podobnie jak z linii rzutów wolnych (11/13 - 10/14).

Chimki w tym sezonie mają drugi budżet w lidze VTB - 2,327 mld rubli (144,3 mln zł), za broniącym tytułu CSKA Moskwa - 2,86 mld rubli (177,3 mln zł). Klub z Zielonej Góry dysponuje kwotą 7 mln zł.

Stelmet Enea BC to trzeci przedstawiciel Polski, po Asseco Gdynia i PGE Turowie Zgorzelec, występujący w rozgrywkach, których tytularnym sponsorem jest jeden z rosyjskich banków. W 13-zespołowej lidze rywalizuje w tym sezonie dziewięć ekip z Rosji oraz drużyny z Estonii, Białorusi, Kazachstanu i Polski.

Jak poinformowały władze Zjednoczonej Ligi VTB, budżet rozgrywek wynosi 667 milionów rubli (ponad 41 mln złotych).

Chimki Moskwa - Stelmet Enea BC Zielona Góra 79:75 (16:13, 24:18, 20:20, 19:24).

Stelmet Enea: Drew Gordon 16, Ludvig Hakansson 13, Jarosław Zyskowski 11, Marcel Ponitka 11, Tony Meier 9, Joe Tomasson 7, Łukasz Koszarek 5, Ivica Radic 3, Przemysław Zamojski 0.

Najwięcej punktów dla Chimek: Stefan Jovic 16, Jonas Jerebko 14, Jeremy Evans 12.